Home WiadomościZ kraju Pamięć i modlitwa w Święto Wojska Polskiego

Pamięć i modlitwa w Święto Wojska Polskiego

Redakcja

15. sierpnia, obok uroczystości Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, obchodzone jest także Święto Wojska Polskiego. Tego dnia, w Apelu Jasnogórskim w oprawie kompanii honorowej Wojska Polskiego, udział wziął m.in. premier RP Mateusz Morawiecki. 

Tradycyjnie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej zgromadzili się przedstawiciele Wojska Polskiego wszystkich stopni, pracownicy wojska, kombatanci oraz kompanie honorowe z pocztami sztandarowymi. Wielu żołnierzom w modlitwie towarzyszyły ich małżonki i rodziny. 

Modlitwę Apelu Jasnogórskiego rozpoczęło odśpiewanie Hymnu Państwowego. Rozważania wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek. 

„Dziś Kościół przypomina nam, że po zakończeniu ziemskiego życia zostałaś Maryjo wyniesiona do chwały Nieba z duszą i ciałem. Był to wyraz uznania i nagroda miłości za konsekwentne wypełnienie woli Boga – mówił bp Józef Guzdek – Maryjo, Matko i wychowawczyni naszego narodu, chcemy kroczyć po śladach, jakie zostawiłaś w czasie ziemskiej wędrówki. Od Ciebie chcemy uczyć się współpracy z Bożą łaską. Jesteśmy przekonani, że wypełniając wolę Stwórcy, ostatecznie wygramy nasze życie. Ufamy, że po śmierci dołączymy do Ciebie i do grona zbawionych w Niebie”. 

„Maryjo, Hetmanko Żołnierza Polskiego, przed Twoim obliczem królowie i władcy prosili o wsparcie i zwycięstwo, z Twoim wizerunkiem wyhaftowanym na sztandarach żołnierze wyruszali do boju, ucząc się od Ciebie zaufania Bogu, męstwa i odwagi, niezłomności i determinacji, niezbędnych w walce o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny” – przypominał biskup polowy. 

„Dziś wspominamy 99-rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Okoliczności i rozmiar zwycięstwa nad przeważającymi siłami wroga, każą nam myśleć o tym sukcesie w kategoriach cudu – zaznaczył biskup – Polski żołnierz obronił nie tylko wolność i niepodległość Ojczyzny, ale także zatrzymał masz bezbożnej ideologii na zachód Europy. Zwycięstwo na przedpolach Warszawy było dziełem żołnierskiego geniuszu dowódców, bohaterstwa i męstwa żołnierzy oraz zrywu całego społeczeństwa. Nie można jednak zapomnieć, że zostało ono wymodlone i uproszone u Boga”. 

Bp Guzdek nawiązał również do pierwszego powstania śląskiego, jakie miało miejsce w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r.: „100 lat temu mieszkańcy Górnego Śląska chwycili za broń. Wybuch pierwszego powstania zapoczątkował walkę o przyłączenie Górnego Śląska do macierzy. Maryjo Wniebowzięta, dziękujemy za to, że byłaś duchowym wsparciem, który pozostał wierny ewangelicznym wartością i swemu przywiązaniu do Polski”. 

„Maryjo, Jasnogórska Pani, wspieraj nas w realizacji zadań, które wynikają z naszego powołania, noszonego munduru i zajmowanej pozycji w społeczeństwie – prosił bp Guzdek – Spraw, abyśmy pozostali wierni tym wartościom, za które nasi ojcowie cierpieli, przelewali krew i oddawali życie. Nie pozwól, abyśmy kiedykolwiek zdezerterowali. Miłość żąda ofiary, mądrość żąda jedności. Maryjo, uproś nam łaskę mądrości i odpowiedzialności, abyśmy jako naród, w sprawach zasadniczych, stanowili jedno. Spraw, abyśmy z Twoją pomocą, w zgodzie i we współpracy, służyli Bogu i Ojczyźnie”. 

Po błogosławieństwie udzielonym przez bp. Józefa Guzdka i abp. Wacława Depo, ordynariusza częstochowskiego medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie” odznaczony został gen. broni Jarosław Mika. Medal ten został ustanowiony w związku z obchodami setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce. 

Dla uczczenia Święta Wojska Polskiego, po zakończonym Apelu pod murami klasztoru oddano salwy honorowe z armat. 

Na zakończenie uroczystości, która zgromadziła wielu Częstochowian i pielgrzymów, głos zabrał bp Józef Guzdek: „Chciałem bardzo serdecznie podziękować ojcom paulinom, stróżom sanktuarium jasnogórskiego. Kiedy wszystkie światła zgasły, to jedno zawsze płonęło. Tutaj przychodziliśmy, kiedy Polska była podzielona, kiedy Polska była zniewolona, tu uczyliśmy się jedności, służby Bogu i Ojczyźnie. Bardzo dziękuję także i za to dzisiejsze doświadczenie zjednoczenia przed obliczem Matki Bożej i tu na błoniach jasnogórskich”. 

Następnie słowa podziękowania dla Wojska Polskiego skierował premier Mateusz Morawiecki: „Naród Polski docenia wasz wysiłek, wasze poświęcenie i chcę dzisiaj raz jeszcze złożyć zobowiązanie do stałego wysiłku w kierunku modernizacji polskiej armii – podkreślał premier – Żeby przeciwnik, wróg, jeśli przyjdzie mu kiedykolwiek do głowy, żeby zaatakować naszą Ojczyznę, żeby zastanowił się dwa razy, i jeśli przyjdzie co do czego, żeby połamał sobie zęby o naszą armię, tak jak Szwedzi połamali sobie zęby o mury tego wspaniałego Klasztoru. Dziękuję za waszą służbę dla dobra Ojczyzny, dla dobra narodu polskiego i jestem przekonany, że z takim Wojskiem Polskim będziemy państwem coraz bezpieczniejszym i będziemy mogli się szczęśliwie rozwijać. A takie były marzenia tych, którzy 99. lat temu 15 sierpnia i 100. lat temu w powstaniach śląskich przelewali krew za naszą Ojczyznę i wywalczyli ją, wywalczyli wolną, suwerenną, niepodległą Rzeczpospolitą. Tą, której my dzisiaj z dumą, z honorem służymy, tą, której wy jesteście podstawą bezpieczeństwa”. 

Uroczystość oprawiła grą Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka. 

o. Stanisław Tomoń 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda