Home WiadomościZ kraju Pożegnania: śp. o. Stanisław Paszewski OFM

Pożegnania: śp. o. Stanisław Paszewski OFM

Redakcja

Dnia 15 sierpnia w godzinach porannych zmarł we Wrocławiu w wieku 70 lat o. Stanisław Paszewski OFM. W Zakonie Braci Mniejszych przeżył 51 lat, a w kapłaństwie 45.

O. Stanisław urodził się 30 maja 1949 roku w Czartoszowach (powiat kielecki). Po ukończeniu szkoły średniej w Kłodzku wstąpił do Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych. Nowicjat rozpoczął 12 sierpnia 1967 roku w Borkach Wielkich. Rok później złożył pierwszą profesję i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne we Franciszkańskim Wyższym Seminarium Duchownym w Kłodzku. Dnia 16 października 1972 złożył profesję uroczystą, a 2 lutego 1974 przyjął święcenia prezbiteratu w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku.

Pierwszą placówką po święceniach o. Stanisława był Wrocław, gdzie był przez pięć lat wikariuszem parafialnym.

We wrześniu 1979 roku zostały mu powierzone obowiązki przełożonego domu i proboszcza w parafii pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika w Krynicznie.

Po sześciu latach o. Stanisław powrócił do Wrocławia jako proboszcz w parafii pw. św. Antoniego z Padwy, która była wtedy jedną z największych wrocławskich parafii.

W trakcie karłowickiej posługi w 1990 roku została mu powierzona troska o budowę nowej świątyni we Wrocławiu Sołtysowicach – osiedlu, które do tej pory stanowiło część parafii św. Antoniego. Dnia 20 sierpnia 1992 r. została erygowana nowa parafia, której patronem został św. Albert Wielki, a jej pierwszym proboszczem o. Stanisław. Trzy lata później w Pasterkę została odprawiona w wybudowanym kościele pierwsza msza św. i przeniesiony Najświętszy Sakrament.

O. Stanisław jako proboszcz troszczył się przez dwadzieścia lat nie tylko o duszpasterstwo powierzonej mu parafii, ale także o wykończenie nowowybudowanej świątyni, jak również o powstanie budynków klasztorno-duszpasterskich.

Zwieńczeniem jego wysiłków było powołanie w 2012 roku franciszkańskiej wspólnoty zakonnej na Sołtysowicach.

Decyzją kongresu kapitulnego od września 2012 roku o. Stanisław podjął posługę jako wikary domu i duszpasterz w klasztorze w Legnicy. Z wielkim zaangażowaniem duszpasterskim pomagał w parafiach diecezji legnickiej.
W ostatnim roku swojego życia podupadł na zdrowiu. Wycieńczony chorobą na łożu boleści odszedł do wieczności w godzinach porannych w Hospicjum Bonifratrów we Wrocławiu.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 19 sierpnia 2019, roku, o godz. 11:00, w kościele pw. św. Antoniego z Padwy na wrocławskich Karłowicach, a ciało o. Stanisława spocznie na przyklasztornym cmentarzu.

W niedzielę, 18 sierpnia, zaplanowane są uroczystości ostatniego pożegnania w parafii pw. św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach. Rozpocznie je msza św. o godz. 18.00, a następnie czuwanie modlitewne do godz. 20:30.

Za: franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda