Home WiadomościZ kraju Pamięć o Ojcu Stefanie jest wciąż żywa

Pamięć o Ojcu Stefanie jest wciąż żywa

Redakcja

Dnia 18 listopada, w kościele parafialnym w Zdunach odsłonięta została tablica upamiętniająca ojca Stefana Dzierżka SJ, który urodził się w niedalekich Szymanowicach, a w kościele w Zdunach był ochrzczony, przyjął I Komunię świętą oraz służył przy ołtarzu jako ministrant. Uroczystość miała miejsce podczas wizytacji kanonicznej ks. bpa Andrzeja Dziuby. Przełożonego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego reprezentował o. Andrzej Lemiesz SJ – przełożony wspólnoty jezuitów w Kaliszu.

Inicjatywa wmurowania tablicy wyszła od rodziny Ojca Stefana – przypomina o. Lemiesz. To oni pragnęli, aby powstała ta tablica. To oni włączyli w to działanie całą parafię wraz z proboszczem ks. Jarosławem Swędrakiem. To oni prosili o zgodę ks. bpa Andrzeja Dziubę i z Nim ustalali treść jaką umieszczono na tablicy.

W progach kościoła powitał nas ks. Proboszcz w asyście ministrantów i świeckich osób ubranych w regionalne łowickie stroje – relacjonuje ojciec Andrzej. Po powitaniu ks. Biskup podszedł do tablicy, która jest usytułowana w krużganku kościoła. Przy tablicy zgromadzili się wierni, poczty sztandarowe Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność i jednego z zakładów pracy. Obecny był również poseł Jan Mosiński, przyjaciel i współpracownik Ojca Stefana. Po modlitwie Jego Ekscelencji ks. Ordynariusza nastąpiło poświęcenie tablicy, a później ks. Biskup wraz z o. Andrzejem wspólnie dokonali odsłonięcia tablicy.

Delegacja z p. Bernardem Niemcem, Przewodniczącym Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność, złożyła kwiaty i wieńce, a pan Poseł postawił zapalony znicz. Następnie ks. Biskup przewodniczył Mszy św.

Po Eucharystii bratanek i imiennik o. Stefana Dzierżka SJ pan Stefan Dzierżek przedstawił krótki życiorys swego Stryja. Podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do umieszczenia tej tablicy w kościele, gdzie kształtowało się powołanie Ojca Stefana i do którego zawsze chętnie wracał, aby chrzcić, błogosławić małżeństwa i uczestniczyć w pogrzebach członków najbliższej rodziny.

Do podziękowań dołączył się delegat Ojca Prowincjała o. Andrzej Lemiesz SJ, Kustosz i Rektor Sanktuarium Serca Jezusowego w Kaliszu, gdzie o. Dzierżek przez wiele lat pracował służąc ludziom, którzy byli w potrzebie i skąd odszedł do nieba.

Ojciec Andrzej podkreślił, że dzieło Ojca Stefana ciągle jest żywe zarówno w pamięci ludzi, jak i w dziełach, które założył. Jednym z nich jest Stowarzyszenie Charytatywne, które nosi dziś Jego imię. Zajmuje się ono domem, w którym 17 bezdomnych ma swój dom i opiekę. Otrzymują tu pomoc, by zerwać z nałogiem, stanąć na nogi i powrócić do pełni społecznego życia. W ten sposób Stowarzyszenie kontynuuje dzieło o. Dzierżka, który zawsze pomagał potrzebującym i innym zaszczepiał wrażliwość na człowieka w potrzebie.

Na zakończenie Mszy św. ks. Biskup podziękował jeszcze raz za Ojca Stefana, a wszystkim, którzy przybyli na uroczystość za obecność i wspólną modlitwę.

(portal „jezuici.pl” dziękuje o. Andrzejowi Lemieszowi SJ za relację z uroczystości i zdjęcie)

Za: jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda