Home WiadomościZ kraju Pani Jasnogórska nawiedza klasztory na Warmii

Pani Jasnogórska nawiedza klasztory na Warmii

Redakcja

We wtorek 29 kwietnia od Sanktuarium w Gietrzwałdzie rozpoczęła się peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w domach zakonnych Archidiecezji Warmińskiej. Ikona, ofiarowana polskim zakonnikom przez Prymasa Tysiąclecia Kard. Stefana Wyszyńskiego w 1963 roku, przybyła do bazyliki Kanoników Regularnych Laterańskich tuż przed godziną 15. Wcześniej pożegnali ją Misjonarze Oblaci z Iławy, którzy jako ostatnia wspólnota w Diecezji Elbląskiej przeżywali swój dzień skupienia wraz z Jasnogórską Panią.

Na powitanie Obrazu wyszli zakonnicy z terenu całej Archidiecezji wraz z warmińskim biskupem pomocniczym Jackiem Jezierskim, który przewodniczył uroczystościom. Następnie przełożony wspólnoty Kanoników Ks. Marcin Chodorowski przywitał wszystkich w gościnnych progach bazyliki. W homilii Ks. Biskup przypomniał historię jasnogórskiego Obrazu a także Jego znaczenie w dziejach naszego narodu. Nawiązał także do drogi maryjnego niewolnictwa duchowego, którą wybrali wybitni synowie tego narodu Bł. O. Honorat Koźmiński, Św. O. Maksymilian Kolbe, Sł. Boży Stefan Wyszyński i wyniesiony w niedzielę na ołtarze Św. Jan Paweł II. Zachęcił także zakonników no naśladowania tych wielkich poprzedników w wierze.

Na zakończenie Eucharystii o. Kazimierz Malinowski, sekretarz generalny KWPZM, wskazał na historyczne okoliczności ofiarowania przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w marcu 1963 roku. Mówił też o duchowym wymiarze rozpoczętej przed pół rokiem peregrynacji tego Obrazu. Dzień skupienia, który przeżywają w swoich domach zakonnicy ma być w zamyśle organizatorów, czyli przełożonych wyższych, czasem mobilizacji duchowej, który pomoże w wewnętrznym odrodzeniu, będącym podstawą nowej ewangelizacji. Współcześni zakonnicy muszą bowiem bardzo świadomie wybrać drogę maryjnego „fiat”, która oznacza wierność Bogu w codziennych wyborach i pokorne poszukiwanie Jego woli. Zachęcił wspólnoty zakonne Archidiecezji do dobrego wykorzystania tego czasu łaski .

Po uroczystej Eucharystii zakonni goście spotkali się z bpem Jackiem Jezierskim w domu pielgrzyma Sanktuarium w Gietrzwałdzie na braterskie spotkanie przy kawie. Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej będzie peregrynowała po domach zakonnych Archidiecezji Warmińskiej do 20 maja.

Red.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda