Home WiadomościZ kraju Pauliści: Rozpoczęcie roku jubileuszowego

Pauliści: Rozpoczęcie roku jubileuszowego

Redakcja

We wspomnienie liturgiczne św. Bernarda z Clairvaux, doktora Kościoła, Rodzina Świętego Pawła na świecie i w Polsce rozpoczęła trzeci rok przygotowań do jubileuszu stulecia jej powstania. Właśnie 20 sierpnia rozpoczął się setny rok istnienia dzieła powołanego do życia przez bł. Jakuba Alberionego, włoskiego kapłana.

W tym dniu na uroczystych obchodach rocznicowych zgromadziły się miejscowe wspólnoty zakonne, a także członkowie instytutów świeckich oraz przyjaciół Rodziny Świętego Pawła. Punktem kulminacyjnym były wspólne Eucharystie, a po nich spotkania braterskie.

W czasie Mszy św., odprawionej w kaplicy sióstr uczennic w Częstochowie, ks. Bogusław Zeman, prowincjał Towarzystwa Świętego Pawła, przypomniał, że historia Rodziny Świętego Pawła powinna skłaniać nas do wielkiego dziękczynienia Bogu za dary, którymi nas obdarza, a szczególnie za dar powołania. Jednocześnie historia ta ukazuje brak naszej pełnej odpowiedzi na te dary i naszą niewystarczalność. Homileta nawiązał tym samym do słów Założyciela z jego autobiograficznego dzieła Abundantes divitiae gratiae suae (nr 4).

Jak podkreślił ks. prowincjał, jubileusz nie ma na celu tylko wspominania minionych wydarzeń, lecz powinien także pobudzać nas, abyśmy w kolejne stulecie naszego istnienia weszli z nowymi pomysłami i odnowionym zapałem. To wszystko ma służyć realizacji powierzonego nam przez Boga charyzmatu i ciągłemu wcielaniu go w nowe okoliczności, nowe wyzwania, przy pomocy nowych form i narzędzi. Cel naszego istnienia i działania wyraża sentencja z herbu Rodziny Świętego Pawła: Ut inntotescat per Ecclesiam sapientia Dei („Aby przez Kościół jawna stawała się mądrość Boża” – Ef 3,10). Chodzi o mądrość Bożą, która w rzeczywistości jest Miłością.

20 sierpnia 1914 roku w Albie, miasteczku na północy Włoch, ks. Jakub Alberione przyjął do utworzonej przez siebie Szkoły Małego Robotnika pierwszych kandydatów. Ci chłopcy stali się zalążkiem zgromadzenia zakonnego Towarzystwa Świętego Pawła (pauliści), a następnie całej Rodziny Świętego Pawła. Rodzina ta składa się obecnie z pięciu zgromadzeń zakonnych, czterech instytutów świeckich oraz stowarzyszenia współpracowników i liczy ok. 10 000 członków działających na sześciu kontynentach.

Więcej (zdjęcia) na: www.paulus.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda