Home WiadomościZe Świata Meksyk: Salezjanin zwolniony po czterech latach więzienia

Meksyk: Salezjanin zwolniony po czterech latach więzienia

Redakcja

W dniu wczorajszym, 21 sierpnia, Sąd Najwyższy Meksyku nakazał, z powodu braku wystarczających dowodów, natychmiast  uwolnić salezjanina, ks. José Carlosa Contrerasa Rodrígueza, który został skazany za przemoc i gwałt na uczennicy salezjańskiej szkoły w mieście San Luis Potosí.

Pierwsza Izba Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości Meksyku, z przewagą czterech głosów, nakazała natychmiastowe i całkowite uwolnienie salezjanina, ks. José Carlosa Contrerasa Rodrígueza, który został oskarżony o gwałt i zabójstwo uczennicy ze szkoły salezjańskiej w mieście San Luis Potosí. Miało to miejsce w październiku 2007 roku, kiedy znaleziono martwe ciało nastolatki w pomieszczeniach szkoły. W następstwie tego wydarzenia został wydany wyrok na ks. José Carlosa Contrerasa Rodrígueza, który wówczas był dyrektorem szkoły.

Warto zaznaczyć, że sprawa ta została przekazana do Pierwszej Izby w dniu 13 czerwca 2012 roku, a w czasie 14 miesięcy sędziowie mieli do dyspozycji 8 tomów dotyczących tej sprawy karnej. Precyzuje się w sentencji, że zostało przeanalizowanych 218 dowodów, popartych 175 zeznaniami świadków, przeprowadzono 35 ekspertyz, 7 inspekcji wizualnych i jedno dochodzenie w celu zlokalizowania różnych przedmiotów.

Na bazie tej analizy Sąd stwierdził, że nie ma żadnego dowodu, który by czynił winnym ks. Contrerasa, a tylko zwykłe poszlaki, które są niewystarczające, aby wykazać jego winę. Dlatego też Pierwsza Izba Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości zadecydowała o jego uwolnieniu, jako nie ponoszącego odpowiedzialności za czyny, które zostały mu przypisane. Sędziowie zadecydowali o natychmiastowym zwonieniu go z więzienia.

Inspektor Meksyku-Guadalajary, ks. Salvador Cleofás Murgía Villalobos, wyraził swoją wdzięczność Panu za to, że okazał swoją miłość, swoją prawdę i swoją sprawiedliwość wobec księdza José Carlosa Contrerasa Rodrígueza. A poza tym Inspektor dał wyraz oburzenia instytucji salezjańskiej za zło, jakie ten przykry incydent wyrządził dziełu salezjańskiemu, jego dobremu imieniu i wyraził życzenie, aby sprawiedliwości w pełni stało się zadość, co łączyłoby się ze wskazaniem prawdziwego mordercy młodej Itzachel Shantal González López.

Wcześniej, przy różnych okazjach, ks. José Carlos Contreras odnosząc się do tych wszystkich, którzy go oskarżyli, oświadczał, że im wybacza i oddaje w ręce Boga całe dochodzenie. Ponadto zawsze dziękował salezjanom i wspólnocie wychowawczej za udzielone wsparcie. Teraz jeszcze mocniej domaga się sprawiedliwości w sprawie zabójstwa dziewczyny.

Oficjalne oświadczenie w tym względzie, jakie wydała Inspektoria Meksyku-Guadalajary, znajduje się na stronie sdb.org.

Przełożony Generalny tak to skomentował: “Dzisiejszy dzień należy przeżyć chwaląc i dziękując Panu za odzyskanie niewinności, dobrego imienia i wolności ks. Josè. Jakiż piękny prezent uczyniła nam Maryja Królowa”.

ANS – San Luis

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda