Home WiadomościZ kraju ‘Pawełki’ roku 2013 trwają na Jasnej Górze…

‘Pawełki’ roku 2013 trwają na Jasnej Górze…

Redakcja

Na Jasnej Górze trwa nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Nowenna rozpoczęła się w sobotę, 12 stycznia i potrwa do 20 stycznia. Nabożeństwo popularnie zwane „Pawełkami” jest obchodzone w styczniu. 

Na Jasnej Górze „Pawełki” mają szczególnie uroczysty charakter. Codziennie przez 9 dni o godz. 18.00 wszyscy ojcowie i bracia paulini gromadzą się w odświętnie udekorowanej i oświetlonej Kaplicy św. Pawła I Pustelnika.

Celebrans w otoczeniu asysty i ministrantów po okadzeniu relikwii św. Pawła, wystawionych na ołtarzu, intonuje jeden z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan mającym miejsce w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana, i o życiu św. Pawła na pustyni tebajdzkiej w Egipcie. Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie organów i wielkiej dętej orkiestry. Po hymnach jeden z ojców głosi Słowo Boże na temat życia św. Pawła, jego przesłania na dzisiejsze czasy oraz duchowości paulińskiej.

Pierwszą nowennę, 12 stycznia poprowadził o. Michał Bortnik, który podjął temat: „Podwoje wiary są dla nas zawsze otwarte”.

„Podwoje wiary są dla nas zawsze otwarte, tymi słowami Papież Benedykt XVI w Liście Apostolskim ‘Porta fidei’ inaugurującym Rok Wiary w kościele katolickim rozpoczął dialog ze współczesnym światem, a przede wszystkim z człowiekiem, który jak ów bogaty młodzieniec z Ewangelii poszukuje odpowiedzi na pytanie o życie wieczne – mówił o. Michał Bortnik – Jako że wiara nie może przecież prowadzić do nikąd, w jakąś otchłań czy pustkę oraz być rzeczywistością zarezerwowaną dla nielicznych, uczonych czy teologów, stąd też otworzyć podwoje wiary oznacza umożliwić każdemu człowiekowi dostęp do serca Ewangelii, do osobistego spotkania się z prawdą, którą jest Jezus Chrystus. Obraz Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika udającego się na pustynie jeśli w czymkolwiek powinien dzisiaj przemawiać, to przede wszystkim w tym, iż mimo dramatycznych okoliczności Bóg paradoksalnie otworzył mu podwoje wiary, dlatego też dla duchowych synów św. Pawła ów obraz nie może pozostawać obojętnym, czy zmarginalizowanym. Wręcz przeciwnie winien stać się źródłem rzeczywistej odnowy, gdyż został on nam dany po to, abyśmy nie lękali się wejść w relacje z Bogiem, abyśmy najistotniejszego wymiaru naszej egzystencji nie przeżyli powierzchownie, a co za tym idzie wybierając życie według zasady ‘sam na sam z Bogiem’ nie zniekształcili jej”.

Na zakończenie zabrzmiała pieśń „Święty Pawle Pustelniku”.

Jasnogórskie „Pawełki” gromadzą co roku wielu wiernych, wśród nich młode małżeństwa z dziećmi. Święty Paweł – Pustelnik z Egiptu, żyjący na przełomie III i IV wieku, czczony jest bowiem jako patron i opiekun matek spodziewających się potomstwa lub pragnących go mieć oraz jako patron dzieci.

W niedzielę, 20 stycznia w bazylice, o godz. 16.15 nastąpi zakończenie „Pawełek” połączone z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i rozdzieleniem upominków dla najmłodszych. Nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Tegoroczne kazania na nowennie ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika w dniach 12-19 stycznia 2013 r. wygłoszą:

sobota, 12 stycznia – o. Michał Bortnik
Temat: „Podwoje wiary” są dla nas zawsze otwarte

niedziela, 13 stycznia – o. Tomasz Góralczyk
Temat: Przekroczyć próg wiary

poniedziałek, 14 stycznia – o. Michał Legan
Temat: Nie wystarczy przekroczyć progu wiary, trzeba iść w głąb

wtorek, 15 stycznia – o. Tomasz Tlałka
Temat: Tylko w Chrystusie – winnym krzewie wiara jest dojrzała

środa, 16 stycznia – o. Marcin Ciechanowski
Temat: Wierzyć to być człowiekiem czystego serca

czwartek, 17 stycznia – o. Mirosław Górkiewicz
Temat: Wiara w Boga jest pewnością życia wiecznego

piątek, 18 stycznia – o. Marcin Minczyński
Temat: Uwierzyć Bogu, który stwarza

sobota, 19 stycznia – o. Albert Szustak
Temat: Samotność z Bogiem a nowa Ewangelizacja

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn, mś 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda