Home WiadomościZ kraju Prymas Polski ws. migrantów i uchodźców

Prymas Polski ws. migrantów i uchodźców

Redakcja

Do modlitwy za wszystkich, którzy z różnych względów opuścili swoją Ojczyznę zachęcał dziś w Poznaniu prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Metropolita gnieźnieński odprawił w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej Mszę św. z okazji 99. Dnia Migranta i Uchodźcy.

W homilii abp Kowalczyk nawiązał do hasła tegorocznego Dnia: “Migracje: pielgrzymka wiary i nadziei”. Jak mówił “temat ten ma swoją szczególną wymowę, przeżywamy bowiem Rok Wiary, który zaprasza nas do pogłębienia naszej osobistej wiary i zacieśnienia relacji z Bogiem”.

Prymas podkreślił również, że doroczny Dzień Migranta i Uchodźcy jest szczególną okazją do refleksji nad współczesnymi wyzwaniami. Jest również zachętą do modlitwy za tych, “którzy z różnych względów opuścili swoje Ojczyzny”.

“Ojczyzna – to słowo bliskie każdemu z nas. Przywodzi na myśl dom rodzinny, daje poczucie bezpieczeństwa, tego bezpieczeństwa, którego ludzie przebywający na obczyźnie często są pozbawieni. Ileż wysiłku trzeba włożyć, aby znaleźć tam miejsce dla siebie, aby dostosowując się do nowego otoczenia, nowych obyczajów, nie odciąć się równocześnie od własnych korzeni” – mówił prymas wskazując na cenną i ważną misję, jaką w tym względzie spełnia duszpasterstwo emigracyjne nieustannie dbając o dobro duchowe tych, którzy są z dala od swojej “Ziemi”.

“Myślę tutaj również o duszpasterstwie polonijnym, które od tak dawna służy naszym rodakom na wszystkich kontynentach” – dodał hierarcha.

Metropolita gnieźnieński nawiązał także do papieskiego orędzia na 99. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. “(…) wiara i nadzieja tworzą w sercach licznych migrantów nierozerwalną jedność, rodzącą się od momentu pojawienia się w nich pragnienia lepszego życia, połączonego często z chęcią pozostawienia za sobą «rozpaczy» wynikającej z niemożliwości budowania przyszłości” – przywołał słowa papieża prymas Polski.

“Niech te słowa będą dla nas zachętą do modlitwy za wszystkich migrantów i uchodźców, aby w ich sercach nigdy nie zabrakło tej wiary i nadziei. Niech ten dzień pobudzi nas do jeszcze większej solidarności i miłości braterskiej wobec nich, aby podczas swojej migracyjnej pielgrzymki nie stracili okazji do spotkania Boga i do rozpoznania Jego oblicza w naszych gestach dobroci” – mówił abp Kowalczyk.

Prymas wyraził również radość ze spotkania z poznańską wspólnotą Towarzystwa Chrystusowego.

“Na ręce Przełożonego Generalnego składam wyrazy uznania Towarzystwu Chrystusowemu za to, że w duchu wierności charyzmatowi niesie posługę duszpasterską naszym rodakom w różnych krajach świata. Dziś cały dorobek Waszej ofiarnej pracy składam na ołtarzu eucharystycznym, jako nasz wspólny dziękczynny dar ofiarny, prosząc Boga, aby go przyjął i uczynił z niego miłą sobie ofiarę, a całą wspólnotę Towarzystwa Chrystusowego darzył nadal swoim błogosławieństwem” – mówił na koniec prymas.

Listy z życzeniami i wyrazami pamięci nadesłali także: metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak oraz bp Ryszard Karpiński, były Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest w Kościele katolickim w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. Jak wskazuje instrukcja Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., dzień ten jest pomyślany jako “okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”.

KAI/mh

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda