Home WiadomościZ kraju Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Arch. Lubelskiej

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Arch. Lubelskiej

Redakcja

sdb.org.plW środę 16 października 2013 roku na Jasnej Górze została uroczyście zapoczątkowana peregrynacja kopii Ikony Jasnogórskiej, która była ofiarowana polskim Zakonom w marcu 1963 r. przez Sł. Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Na odwrocie Obrazu Nawiedzenia umieszczono tekst sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego:

Przyjmijcie mnie w Waszym Betlejem zakonnym jako Dziewicę Wspomożycielkę i Świętą Bożą Rodzicielkę, która dała światu Syna Bożego, a Waszym Gospodom zakonnym chce dać Synów w licznych powołaniach, ku Radości Waszej, w Chwale Bożej, ku rozrostowi Kościoła Chrystusowego! Będę dla Was Matką niezwykle płodną. będę Waszym Pokojem i Miłością, będę Waszym Bogactwem i Mądrością, Waszym Rozrostem i Wytrwaniem. Na Dzień Nawiedzenia Panienki Jasnogórskiej błogosławi całemu Domowi Stefan kard. Wyszyński Prymas Polski”.

O rozpoczęciu obecnej peregrynacji zdecydowało 130 Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, które miało miejsce 14-15 maja 2013 r. w Zduńskiej Woli. Pierwsze nawiedzenie tego Obrazu odbyło się w latach 1963-1966 i było formą przygotowania się wspólnot zakonnych do Millenium Chrztu Polski oraz sposobnością do podjęcia wspólnotowej refleksji nad soborową reformą życia konsekrowanego.

Odbywana od dwóch lat peregrynacja przeżywana we wspólnotach zakonnych ma służyć refleksji nad miejscem życia konsekrowanego we współczesnym świecie oraz wyzwań związanych z nową ewangelizacją i koniecznością dawania czytelnego świadectwa życia poświęconego Bogu, o czym tak wiele mówi w swoich wystąpieniach obecny Papież Franciszek. Peregrynacja ma nas przygotować na obchody 1050-lecia chrztu naszego Narodu i pomóc lepiej przeżyć Święty Rok Miłosierdzia.

Papież Franciszek w Liście Apostolskim do wszystkich osób konsekrowanych z okazji roku Życia Konsekrowanego (21.11.2014r.) napisał: „Zawierzam ten Rok Życia Konsekrowanego Maryi Dziewicy, słuchającej i kontemplującej, pierwszej uczennicy swego umiłowanego Syna. Spoglądajmy na Nią, umiłowaną córkę Ojca, przyobleczoną we wszystkie dary łaski, jako niezrównany wzór pójścia z miłością za Bogiem i służenia innym”. Przewodniczką w tej refleksji jest Maryja, Matka Pana. Wpatrujemy się w wielkich przewodników Kościoła w Polsce: Sł. Bożego Kard. Augusta Hlonda SDB, Sł. Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego i Św. Jana Pawła II.

Pierwszą diecezją, w której odbywało się nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, była Archidiecezja Częstochowska.

Od 7 stycznia 2016 r. peregrynacja rozpocznie się w Archidiecezji Lubelskiej. Tego dnia o godz. 15:00 w Lublinie u Salezjanów na Kalinowszczyźnie, zostanie odprawiona pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika uroczysta Msza Święta na rozpoczęcie peregrynacji. Weźmie w niej udział także ks. Dariusz Bartocha, inspektor krakowskiej prowincji Salezjanów.

Po uroczystościach u Salezjanów w Lublinie Obraz rozpocznie wędrówkę po klasztorach Archidiecezji, która będzie trwała do dnia 12 lutego 2015 roku.

Ks. Michał Kaleta SDB

Za: www.sdb.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda