Home WiadomościZ kraju “Piątka poznańska” – 70 lat od męczeńskiej śmierci

“Piątka poznańska” – 70 lat od męczeńskiej śmierci

Redakcja

Właśnie minęła 70-ta rocznica męczeńskiej śmierci “Piątki poznańskiej” czyli pięciu wychowanków oratorium salezjańskiego w Poznaniu, którzy zostali zgilotynowani przez Niemców 24 sierpnia 1942 roku w Dreźnie.

Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik i Jarogniew Wojciechowski byli młodymi Poznaniakami. Od lat szkolnych uczęszczali do salezjańskiego oratorium przy ul. Wronieckiej. Podczas II Wojny Światowej zostali uwięzieni przez Niemców pod zarzutem przynależności do nielegalnego związku godzącego w bezpieczeństwo III Rzeszy. Po niemal dwuletniej więziennej tułaczce zostali ostatecznie skazani na karę śmierci przez zgilotynowanie za “przygotowania do zdrady stanu”. Wyrok wykonano 24 sierpnia 1942 r. o godz. 20.30. Mieli od 20 do 23 lat. 13 czerwca 1999 r. zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II.

W związku z rocznicą o Piątce poznańskiej zrobiło się znów głośno. Obszerny artykuł o ich życiu zamieścił ostatni numer “Gościa niedzielnego” (34/2012). Natomiast na drugiej stronie dzisiejszego wydania Rzeczpospolitej jest wywiad na ich temat z historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Rafałem Sierchułą.

Za: www.salezjanie.pl


Więcej na temat błogosławionych męczennikach z Poznania:

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda