Home WiadomościZ kraju Pielgrzymka osób konsekrowanych do Relikwii Drzewa Krzyża Świetego

Pielgrzymka osób konsekrowanych do Relikwii Drzewa Krzyża Świetego

Redakcja

Do sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego pielgrzymowały osoby życia konsekrowanego. Ta doroczna pielgrzymka, która na Świętym Krzyżu gromadzi siostry i braci zakonnych oraz kapłanów zakonnych, którzy posługują na terenie diecezji sandomierskiej oraz dwóch ościennych diecezji: kieleckiej i radomskiej, i w tym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Od porannych godzin do sanktuarium przybywali kolejni zakonni pielgrzymi, aby zawierzyć siebie i swoje wspólnoty osobie Jezusa Chrystusa.

Życie drogą rad ewangelicznych jest decyzją, przez którą siostry zakonne i zakonnicy, chcą naśladować Pana Jezusa. Składane śluby zakonne: czystości, posłuszeństwa i ubóstwa, to tylko niewielka przestrzeń, przez którą uwidacznia się owo naśladowanie Pana. Naśladując Jezusa, każda osoba zakonna, czy to siostra, czy brat, kapłan, powołani są do tego, aby w dzisiejszym świecie, być świadkiem Jezusa w całym wymiarze Jego ziemskiego życia. Jako osoby życia konsekrowanego jesteśmy także wezwani do tego, aby naśladować Chrystusa, który: Ludzkimi rękoma pracował, ludzkim myślał umysłem, ludzką działał wolą, ludzkim sercem kochał, urodzony z Maryi Dziewicy, stał się prawdziwie jednym z nas, we wszystkim do nas podobny oprócz grzechu (Konstytucja Duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym 22).

Uroczystej Eucharystii o godz. 12.00 przewodniczył Ksiądz Andrzej Kaleta – biskup pomocniczy diecezji kieleckiej. Mszę koncelebrowali kapłani zakonni różnych zgromadzeń oraz współbracia ze świętokrzyskiej wspólnoty na czele z o.superiorem dr Marianem Puchałą OMI. W służbę liturgiczną włączyli się oblaccy nowicjusze i prenowicjusze, aktualnie przeżywający swoje rekolekcje przed złożeniem ślubów zakonnych i rozpoczęciem kanonicznego nowicjatu oraz dk. Maciej z Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów M.N. w Obrze.

W wygłoszonej homilii Ksiądz biskup Andrzej Kaleta przypomniał wszystkim zgromadzonym na liturgii, że:

–  Jako osoby życia zakonnego, świadomi naszego wybrania i obdarowania, przypominamy sobie potrzebę ciągłego ponawiania faktu ofiarowania siebie na służbę Bogu i ludziom. To ofiarowanie ma się dokonywać w warunkach naszej zwykłej codzienności. To właśnie nie gdzie indziej, ale w warunkach naszej codziennej aktywności, musimy ciągle i na nowo odnajdywać Pana. To tam On nam się objawia i pozwala naszemu sercu odczuć swoją miłosierną Miłość, przez którą pragnie uczynić nas przekonywującymi świadkami nawrócenia, pokuty i nowego życia. To nawrócenie jest potrzebne współczesnemu światu, który milcząco odchodzi od Boga… – mówił.

Osoby zakonne różnych charyzmatów i wspólnot miały okazję do modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz wysłuchania tematycznych konferencji. Po zakończonej Eucharystii, na wirydarzu klasztornym zgromadzeni zakonni pątnicy mogli posilić się i wspólnie spędzić czas rekreacji.

(mt / zdj. kj OMI Święty Krzyż)

Za: www.swietykrzyz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda