Home WiadomościZe Świata Argentyna: beatyfikacja biskupa – franciszkanina Mamerta Esquiú

Argentyna: beatyfikacja biskupa – franciszkanina Mamerta Esquiú

Redakcja

W sobotę 4 września na dziedzińcu przed kościołem w San José de Piedra Blanca w prowincji Catamarca w Argentynie biskup senior diecezji Tucumán kard. Luis Héctor Villalba ogłosił błogosławionym o. Mamerta Esquiú. Ten XIX-wieczny franciszkanin-biskup zasłynął jako kaznodzieja, ceniony nie tylko w środowisku kościelnym, ale także w kołach politycznych, wniósł też ważny wkład w powstanie nowoczesnego państwa argentyńskiego.

Uroczystość odbyła się na esplanadzie kościoła San José w Piedra Blanca, miejscu urodzenia o. Esquiú. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią Covid19, odbyła się ona z niewielką liczbą wiernych. Dekret o heroiczności cnót został promulgowany 16 grudnia 2006 roku a w 2020 r. papież uznał cud za wstawiennictwem franciszkańskiego zakonnika jakim było uzdrowienie małej dziewczynki cierpiącej na ostre zapalenie stawów. Do zdarzenia doszło w styczniu 2016 roku w Argentynie.

Mszy św. przewodniczył legat apostolski kard. Luis Héctor Villalba, emerytowany arcybiskup Tucumán, któremu towarzyszyła grupa biskupów. “Mamerto Esquiú jako zakonnik, jako kapłan, jako biskup jest wzorem do naśladowania i jest naszym orędownikiem” – powiedział kardynał. Jego beatyfikacja, zaznaczył, jest zaproszeniem dla wszystkich, aby iść “śladami, które otworzył Jezus Chrystus”, czyli “zaproszeniem do kroczenia ku świętości”.

Prezentując sylwetkę błogosławionego kardynał przypomniał, że o. Mamerto Esquiú chciał być świętym i w swoim życiu starał się przede wszystkim za wszelką cenę wypełniać wolę Bożą. Był także kapłanem głębokiej modlitwy, biskupem misyjnym, który poświęcił się odwiedzaniu wszystkich wspólnot swojej rozległej diecezji, biskupem duszpasterzem, który wyróżniał się pokorą, ubóstwem i ascetycznym stylem życia, duszpasterzem, który oddał się pomocy ubogim, był niestrudzony w niesieniu pomocy chorym.

“Błogosławiony Mamerto Esquiú jest uznawany za jedną z wielkich postaci naszego kraju ze względu na swój przykładny patriotyzm. Oświetlał porządek doczesny światłem Ewangelii, broniąc i promując godność ludzką, pokój i sprawiedliwość” – powiedział kard. Villalba.

Nowy błogosławiony urodził się 11 maja 1826 r., a 14 lipca 1842 r. złożył profesję zakonną jako brat mniejszy we franciszkańskiej prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rio de la Plata. 18 października 1848 r. przyjął święcenia kapłańskie, a od 1850 r. zaczął wykładać w seminarium w Catamarca, pełniąc także funkcję ojca duchownego. Ceniony za swoją pobożność i prawość moralną, w latach 1855-1862 pełnił funkcję deputowanego i członka rady rządowej Catamarca. W 1862 r. wyjechał do Boliwii jako misjonarz, a w 1864 r. został mianowany nauczycielem w seminarium w Sucre. Papież Leon XIII mianował go biskupem Kordoby w Argentynie. Święcenia biskupie przyjął 12 grudnia 1880 roku. W swojej diecezji był ceniony za intensywne życie modlitwą, pomoc duchową i materialną ubogim, gorliwość duszpasterską i miłosierdzie, kształcenie seminarzystów, zakładanie bractw i stowarzyszeń wiernych, głoszenie kazań i kursy ćwiczeń duchowych.

O. Mamerto Esquiú zmarł 10 stycznia 1883 roku w Posta del Suncho w Argentynie. Dekret o heroiczności cnót został promulgowany 16 grudnia 2006 roku.

Brat Pablo Reartes, badacz życia o. Mamerto Esquiú, w wywiadzie dla hiszpańskojęzycznego portalu Vatican News podkreślił, że nowy błogosławiony pełnił niezliczone urzędy i zadania, zarówno kościelne, jak i cywilne: był dziennikarzem, nauczycielem, deputowanym prowincji Catamarca, ustawodawcą, a także napisał pięć kazań patriotycznych w różnych trudnych momentach historii Republiki Argentyńskiej. Ale najważniejsze, jak zaznaczył, było jego życie duchowe, na wzór św. Franciszka z Asyżu.

“Spuścizna duszpasterska tego franciszkańskiego brata nadal żyje w sercu Kościoła argentyńskiego, który pamięta go jako biskupa bliskiego ludziom, których bardzo kochał i którzy nadal są mu oddani” – powiedział brat Pablo Reartes.

tom (KAI) / San José de Piedra Blanca

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda