Home WiadomościZ kraju Pielgrzymki strażaków do sanktuariów zakonnych

Pielgrzymki strażaków do sanktuariów zakonnych

Redakcja

W pierwszą niedzielę miesiąca, 6 maja, już po raz 17 do sanktuarium kalwaryjskiego przybyli strażacy z całego Podkarpacia, by tu obchodzić święto swego patrona – św. Floriana, który tego roku był obecny „osobiście”, w szczególny sposób, bo w swoich relikwiach.

Pewnie dzięki jego wstawiennictwu i modlitwom strażaków Pan dał dobrą pogodę, piękne słońce z ciepłym powiewem wiatru, więc pielgrzymów przybyło bardzo dużo. Na placu kościelnym można było zobaczyć ponad 150 sztandarów strażackich i około 4 tys. wiernych.

W śród zaproszonych gości między innymi byli: Wicewojewoda Podkarpacki Alicja Wosik, Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Teresa Kubas-Hul, Poseł na sejm RP, wiceminister Mieczysław Kasprzak, posłanka na sejm RP, przewodnicząca parlamentarnego zespołu strażaków Skowrońska Krystyna, Wojewódzki komendant Państwowej Straży pożarnej st. bryg. Bogdan Kuliga.

Punktualnie o godzinie 10.00 połączone orkiestry strażackie wprowadziły na plac kościelny zgromadzone poczty sztandarowe i rozpoczął się uroczysty apel. Po przemówieniach, zasłużeni strażacy otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe. W dowód uznania i wdzięczności za wieloletnią współpracę w organizacji uroczystości, Sanktuarium w osobie kustosza o. Jarosława Karasia również otrzymało srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”.

Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza św. „na galerii”, której przewodniczył ks. Bp M. Rojek a koncelebrowali kapelani strażaccy z Podkarpacia. W homilii ks. Biskup zachęcał strażaków by trwali na swoich posterunkach, jak dotąd, tam gdzie potrzebna jest pomoc, posługa wobec człowieka pokrzywdzonego, w niebezpieczeństwie, w ratowaniu mienia i życia ludzkiego. Podkreślił jednak, że potrzebne jest również trwanie przy wartościach, przy Bogu. Nie tylko w galowych mundurach w czasie pielgrzymki, przy Grobie Bożym czy procesji Bożego Ciała, ale każdego dnia. trwania przy Bogu! Apelował, by strażacy zachowywali, pielęgnowali i rozwijali te dobre tradycje, etos służby bliźniemu.

Na zakończenie pielgrzymki, o. Jarosław Karaś kustosz sanktuarium, zaprosił strażaków, by przybywali do Kalwarii nie tylko w czasie dorocznej pielgrzymki, ale zawsze Matka Boża Słuchająca czeka na nich, by wsłuchiwać się w prośby, radości i żale, modlitwy dnia codziennego.

jk/red.

Za: www.franciszkanie.pl


Kodeń – XIII Pielgrzymka Strażaków

W dniu 6 maja 2012 roku odbyła się XIII Pielgrzymka Strażaków Powiatu Bialskiego połączona z Powiatowymi Uroczystościami Dnia Strażaka oraz jubileuszem 90-lecia OSP Kodeń.

Uroczystości strażackie rozpoczęły się uroczystym przemarszem pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości z obrazem Matki Bożej Kodeńskiej na teren zamkowy Sapiehów. W trakcie procesji przedstawiciele służby pożarniczej złożyli znicze pod pomnikiem św. Floriana na Kodeńskiej Kalwarii, przy którym trwała warta honorowa. Następnie odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Ordynariusza Siedleckiego – Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego. W homilii hierarcha, nawiązując do słów Ewangelii dnia dzisiejszego, podkreślił obowiązek naszego trwania w Chrystusie oraz wzniosłość służby dla innych. Po Mszy świętej nastąpiło wręczenie odznaczeń strażackich. Uczestnicy mogli również wysłuchać krótkiej monografii dotyczącej placówki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kodniu z okazji 90-lecia jej istnienia.

W uroczystościach kodeńskich uczestniczyło ponad 400 strażaków wraz z rodzinami. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: posłowie na Sejm RP – Franciszek Stefaniuk i Stanisław Żmijan, Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie – st. bryg. Tadeusz Milewski, Starosta Bialski – Tadeusz Łazowski, kapelani strażaków, przedstawiciele straży granicznej, policji, służby celnej, więziennictwa. Wśród gości byli również przedstawiciele zagranicznych jednostek pożarnictwa: Komendant Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Brześciu na Białorusi oraz Zastępca Komendanta Straży Pożarnych Powiatu Oberhavel w Niemczech. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Strażacka OSP Łomazy.

Strażakom życzymy, aby swoją służbę pełnili w bezpieczeństwie, pod opieką Matki Bożej Kodeńskiej i zgodnie ze strażacką dewizą: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!”

Za: www.koden.com.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda