Home WiadomościZ kraju Pierwsza szkoła im. błogosławionych Męczenników

Pierwsza szkoła im. błogosławionych Męczenników

Redakcja

W Rychwałdku na Żywiecczyźnie 10 października 2018 r.  miejscowa szkoła podstawowa i przedszkole obrały sobie za patronów błogosławionych Męczenników z Pariacoto – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Uroczystości związane z nadaniem szkole imienia błogosławionych Męczenników rozpoczęły się w Rychwałdzie, gdzie we franciszkańskiej Bazylice Mniejszej na Mszy Świętej, zgromadzili się nauczyciele i uczniowie placówki, przedstawiciele władz samorządowych, rodzeństwo oraz rodziny bł. Michała i bł. Zbigniewa oraz franciszkanie – wśród nich wikariusz Krakowskiej Prowincji o. Mariusz Kozioł, proboszcz parafii w Rychwałdzie, o. Bogdan Kocańda oraz br. Jan Hruszowiec, promotor kultu franciszkańskich Męczenników.  

Trzy ważne znaki

Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel, który w homilii skierowanej do społeczności szkolnej powiedział o trzech ważnych znakach, które Pan Bóg przynosi tego dnia poprzez swoje Słowo i to ważne dla szkoły wydarzenie: „Z tymi trzema znakami pójdziemy z tej świątyni do naszej codzienności (…) pamiętając o znaku modlitwy <<Ojcze nasz>>, znaku naszych patronów, którzy się za nami wstawiają i dają nam przykład życia oraz o znaku naszego sztandaru. Będziemy modlić się w czasie tej Mszy świętej, o to żeby Pan Bóg błogosławił waszej pracy, waszemu uczeniu się, dorastaniu, w waszym stawaniu się coraz bardziej człowiekiem, coraz lepszym uczniem Pana Jezusa.”

Po wygłoszonym przez biskupa słowie, nastąpił uroczysty akt nadania imienia szkole. Placówka otrzymała imię franciszkańskich Męczenników z Peru – bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Ważną częścią wydarzenia było poświęcenie i przekazanie sztandaru, będącego symbolem wartości dla których chce żyć społeczność szkoły – nauki, pracy, służbie Bogu, Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi, Sztandar został wykonany na cześć nowo wybranych patronów szkoły i widnieje na nim wizerunek Męczenników z Pariacoto. 

„Bądźcie tacy, jak oni”

Po przekazaniu poświęconego sztandaru odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Po tym uroczystym akcie głos zabrał o. Mariusz Kozioł, wikariusz Krakowskiej Prowincji Franciszkanów: „Święci są jak witraże, przez które wpada słońce Boga. Gratuluję szkole wyboru patronów i uczniom, nauczycielom oraz rodzicom. Nie tylko noście ich na sztandarach, nie tylko ich podziwiajcie, ale bądźcie tacy jak oni. Nieście pokój i dobro zawsze w imię Boże.”

Po skończonej Mszy Świętej, w budynku szkoły odsłonięto tablicę upamiętniającą nadanie imienia szkole w Rychwałdku. Dzieci i młodzież przygotowały również inscenizację, poświęconą pamięci ich nowo wybranych patronów – bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. 

„Chcemy być dziećmi pełnymi miłości”

Na początku uroczystości, witając ks. biskupa przedstawiciele najmłodszych dzieci powiedziały: „Modlimy się o dobre zachowanie, żeby nasze buzie były zawsze uśmiechnięte. Chcemy być dziećmi pełnymi miłości do Boga i do drugiego człowieka”. Życzymy, by cała społeczność szkoły im. franciszkańskich Męczenników z Peru, bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego w Rychwałdku, przy opiece ich patronów, dążyła do realizacji tych pragnień.

Agnieszka Kozłowska

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda