Pierwsze po kanonizacji wspomnienie św. Stanisława Papczyńskiego

Po raz pierwszy po kanonizacji , w minioną niedzielę w Górze Kalwarii na Mariankach świętowano wspomnienie św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela zakonu Marianów.

Uroczystej sumie odpustowej o godz.12.00 przewodniczył generał Zakonu Marianów z Rzymu, o. Andrzej Pakuła MIC. Homilię wygłosił nowo wybrany przełożony Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny , ks. Tomasz Nowaczek MIC.

W homilii mariański prowincjał przypomniał, że założyciel zakonu Marianów , św. Stanisław Papczyński wskazał, jakie zadania miała do wykonania nowa kongregacja, mianowicie :

– umiłowanie i ukazanie Matki Bożej i jej Niepokalanego Poczęcia

– nauczanie o życiu wiecznym , w tym modlitwę za umierających i zmarłych oraz orędownictwo za dusze czyśćcowe

– nauczanie o Bogu, pomoc duszpasterzom diecezjalnym „w nauczaniu maluczkich”

„ Naszą obecność poprzez 300 lat Bóg potwierdza poprzez znak świętości naszego założyciela” powiedział ks. Nowaczek.

Kaznodzieja podkreślił, że w macierzyństwie Maryi odbijają się plany Boga wobec człowieka, i że to właśnie matka nosi pod sercem człowieka, tak jak Maryja niosła Jezusa. „Św. Stanisław Papczyński poprzez wskazanie Maryi i jej Niepokalanego Poczęcia pokazuje nam , że należy starać się o odzyskanie piękna człowieka, jego godności i jego powołania” , mówił prowincjał zakonników mariańskich.  

Ks Tomasz Nowaczek MIC gorąco apelował o modlitwę o nowe powołania mariańskie i zachęcał młodych, aby nie mieli obaw, lecz odważnie wstępowali do seminarium i zakonu.

Msza święta odprawiana była przy nowo wybudowanym okazałym ołtarzu polowym. W koncelebrze uczestniczyli liczni księża Marianie z Polski, Czech, Brazylii i Kamerunu i Ukrainy.

Na uroczystości przybyli klerycy mariańscy, liczne zgromadzenia zakonne żeńskie, pomocnicy mariańscy z SPM wraz z dyrektorem Janem Mikołajem Rokoszem MIC, młodzież mariańska z całej Polski oraz wielu krajów , kończąca swoje doroczne 3 dniowe spotkanie na Mariankach wraz ze swym opiekunem ks. Tomaszem Sekulskim MIC, czciciele św. Stanisława Papczyńskiego z wielu mazowieckich parafii a także mariańskich parafii z Polski .

Po mszy świętej i nabożeństwie majowym ks. Wojciech Skóra MIC , kustosz sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego zaprosił wszystkich na piknik, gdzie pielgrzymi wspólnie z marianami uczestniczyli w przygotowanym przez parafian i darczyńców smacznym posiłku.

Przez cały dzień  pielgrzymi nawiedzali kościół Wieczerzy Pańskiej , gdzie w sarkofagu spoczywają doczesne szczątki św. Stanisława Papczyńskiego .

Beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego miała miejsce w Licheniu 16 września 2007. Kanonizacji założyciela zakonu Marianów dokonał papież Franciszek na Placu św. Piotra w Rzymie 5 czerwca 2016 roku.

Wspomnienie liturgiczne wyznaczone zostało na dzień urodzin św. o. Stanisława Papczyńskiego, tj. 18 maja.

Anna Dziemska