Home WiadomościZ kraju Pierwszy polski Atlas Biblijny

Pierwszy polski Atlas Biblijny

Redakcja

Staraniem prof. dr. hab. inż. Adama Linsenbartha (red.) w koedycji Instytutu Geodezji i Kartografii (IGiK, Warszawa) oraz Wydawnictwa Bernardinum (Pelplin) ukazał się pierwszy Atlas Biblijny opracowany przez polskich autorów. Atlas dedykowany jest do czytelników zainteresowanych Pismem Świętym i ma pozwolić na śledzenie wydarzeń biblijnych na odpowiednio zredagowanych mapach opartych na zdjęciach satelitarnych.

Atlas swym zasięgiem przestrzennym obejmuje tereny od Mezopotamii na wschodzie do Włoch na zachodzie i od Turcji na północy do Egiptu na południu. Zasięg czasowy zamyka się w ramach XVIII w. przed Chr. do I w. po Chr.

Autorami tekstu są: prof. dr hab. inż. Adam Linsenbarth – Wprowadzenie, Środowisko przyrodnicze (Geografia) oraz Suplement (Polonica i Informacje ogólne), ks. dr Stanisław Jankowski SDB – Stary Testament (Tło wczesnych wydarzeń biblijnych – Powrót z niewoli), dr hab. Krzysztof Mielcarek, prof. KUL – czasy hellenistyczne i Nowy Testament (Imprium Aleksandra Wielkiego – Chrześcijaństwo u schyłku I wieku w basenie Morza Śródziemnego). Atlas zawiera bogaty zestaw map (200) wysokiej jakości graficznej i kolorystycznej, w tym satelitarnych, liczne zdjęcia z Izraela oraz innych terenów biblijnych wspomnianych w Atlasie (Egipt, Synaj, Jordania, Liban, Syria, Turcja, Grecja), nadto Skorowidz nazw występujących na mapach miejscowości biblijnych (kolor brązowy) i współczesnych z dodaniem współrzędnych, ułatwiających szybką ich lokalizację (str. 106-119). Na frontyspisie zamieszczono wykaz autorów tekstów, konsultacji naukowej – ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, kartograficznej – dr hab. Beata Konopska, redakcji i opracowania map – Cezary Mazur i Agnieszka Lipowicz, redakcji tekstów – Cezary Mazur, Renata Sarna, Anna Skórkowska-Szopa, korekty – Adam Iwanowski. Okładkę zaprojektował Andrzej Rosołek. Na frontyspisie zamieszczono nadto wykaz autorów opracowania materiałów kartograficznych Atlasu, zdjęć i ilustracji. Atlas został wydrukowany i oprawiony w Drukarni Wydawnictwa „Bernardinum” Sp. z o.o. w Pelplinie.

Ten ogólny opis nie przybliża wartości dzieła, ani nawet nie oddaje wrażenia, jakie wywiera to dzieło zasługujące na najwyższe uznanie, kiedy bierze się je do ręki. W zestawieniu z innymi tego typu publikacjami, jakie się ukazały od lat 90. ub. wieku w Polsce, a które były tłumaczeniami, nie tylko im nie ustępuje, przeciwnie – budzi radość, satysfakcję i dumę, że polskie środowisko kartograficzne (IGiK w Warszawie, którego przez długie lata prof. Adam Linsenbarth był kierownikiem) oraz biblistyka polska dorobiły się dzieła, które będzie dla wielu zainteresowanych źródłem wiedzy o ziemiach biblijnych, dla studentów pomocą w konsultacji, dla wszystkich cenną pozycją w księgozbiorze, wreszcie – jako podarunek, docenione przez obdarowanych.

ks. Stanisław Jankowski SDB / mat. Wydawnictwa Bernardinum

Więcej informacji o Atlasie można znaleźć TUTAJ.

Za: pila.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda