Home WiadomościZ kraju Pijarzy: “Dotyk wieczności” – wystawa w Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie

Pijarzy: “Dotyk wieczności” – wystawa w Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie

Redakcja

“Dotyk Wieczności” to tytuł kolejnej wystawy prezentowanej przez Pijarskie Centrum Kultura i Wiara, w krużgankach i wirydarzu ponorbertańskiego XII. wiecznego zespołu klasztornego w Hebdowie nad Wisłą (gmina Nowe Brzesko).

– Podstawowym kryterium wystawy „Dotyk Wieczności” – to kryterium piękna, w którym uobecnia się tajemnica Boga. Krypta z pięknymi malowidłami aniołów i symbolami kruchości naszego życia, naznaczona przez czas, który już nie ręką ludzką uczyniony, zostawił swój ślad – jest podwójnie piękna tajemniczością Boga i człowieka do niego zmierzającego. Drugim kryterium, to tematyka twórczości, która wizualnie próbuje ukazać nieustanne przekraczanie przez człowieka doczesności, aby znaleźć się choć na chwilę w Wieczności – czytamy w zaproszeniu na otwarcie wystawy.

Wernisaż odbył się wieczorem 26 października 2012r. w klasztornym refektarzu. Zaproszonych gości przywitał i słowo powitalne wygłosił o. Eugeniusz Grzywacz pomysłodawca i kustosz wystawy.

– Tu z Hebdowa, drugiego po Tyńcu najstarszego klasztoru w Małopolsce patrzą na nas wieki. Wystawa, którą Państwu prezentujemy dotyczy współczesnej sztuki sakralnej. Jak wskazuje jej nazwa – Dotyk Wieczności – to jednocześnie Dotyk Sacrum. Nawet sztuka erotyczna, jeśli dotyka Sacrum, jest piękna i jest sztuką. Czas otwarcia wystawy poprzedza uroczystość Wszystkich Świętych. Okres ten szczególnie nastraja nas do głębszych przeżyć – mówił o. E. Grzywacz.

Wystawa zorganizowana przez o. Eugeniusza Grzywacza w Hebdowskim Centrum Wiara i Kultura to kolejna, trzecia już ekspozycja. Wcześniej prezentowane było Dziedzictwo Zakonu Norbertanów, oraz prace pochodzącego z Hebdowa znanego krakowskiego artysty Jerzego Skąpskiego nazywanego „Polskim Chagallem”.

Z bogactwem i różnorodnością prezentowanych prac można się będzie zapoznać do końca stycznia 2013 r. Ci, którzy mieli tą okazję zrobić to na wernisażu byli zauroczeni.

– Niesamowite, poruszające, zachwycające – to najczęściej słyszane słowa na wystawie, zwłaszcza od osób, które oglądały pracę dyplomową pt. „Cisza”, Aleksandry Zawadzińskiej tegorocznej absolwentki ASP w Krakowie, prezentowaną w podziemiach klasztornych tuż obok karceru.

– Cisza, którą nazwałam metafizyczną, to wewnętrzna postawa odcięcia się od zewnętrznego świata, po to aby ujrzeć to, co jest w ludzkim wnętrzu. Ufam, że każdy człowiek ma w sobie taką przestrzeń ciszy i potrzebuje w niej przebywać – mówi pani Aleksandra.

Wystawę zwiedzać można nieodpłatnie do 31 stycznia 2013 roku w klasztorze hebdowskim. Przy smakowaniu kolejnych dzieł sztuki znakomicie pomaga wydany przez o. Grzywacza album-przewodnik, o takim samym tytule jak wystawa. Możemy się z niego dowiedzieć, że swoje prace prezentują w Hebdowie tacy artyści, jak: Adam Brincken, Marita Benke-Gajda, Maria Bieńkowska-Kopczyńska, Maria Katarzyna Dietrych-Kuzak, Weronika Gajda, Jadwiga Gajda-Lusina, Zbigniew Gierczak, Paweł Legutko, Michał Lusina, Eugeniusz Molski, Łukasz Murzyn, Krystyna Zaboklicka, Aleksandra Zawadzińska i Maciej Zychowicz.

W uroczystym otwarciu obok artystów prezentujących swoje prace udział wzięli m.in. burmistrz i sekretarz Gminy i Miasta Nowe Brzesko, oraz przedstawiciele zarządu nowobrzeskich emerytów. Jak przystało na wernisaż w Hebdowie, nie zabrakło lampki dobrego wina i słodyczy, a kustosz wystawy wytrwale oprowadzał gości opowiadając o każdej pracy z taką namiętnością, jak przystało na prawdziwego historyka sztuki.

Podsumowując, można z całym szacunkiem pogratulować Ojcu Eugeniuszowi Grzywaczowi nie tylko olbrzymiej wiedzy z zakresu sztuki sakralnej, ale też podziękować za przygotowanie w Hebdowie trzeciego już wernisażu. Warto też pamiętać, że uduchowieni pięknymi przeżyciami, możemy posilić się w restauracji i hotelu św. Norberta, gdzie panuje miła atmosfera, a ceny nie wytrącają nas z osiągniętego wcześniej stanu kontemplacji…

Mówiąc jednym zdaniem: KTO NIE ODWIEDZI HEBDOWA BĘDZIE ŻAŁOWAŁ. Czeka tam bowiem na nas: DOTYK WIECZNOŚCI…

Arkadiusz Fularski

Więcej na: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda