Home WiadomościZ kraju Relikwie o. Kolbego w Laskach

Relikwie o. Kolbego w Laskach

Redakcja

24 października w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Laskach koło Warszawy odbyła się podniosła uroczystość.

O godz. 900 rozpoczęła się Msza święta w Kaplicy Matki Bożej Anielskiej, którą celebrował i słowo Boże wygłosił Ojciec Gwardian Mirosław Bartos OFMConv, w koncelebrze z o. Romanem Soczewką OFMConv, księdzem kapelanem Sławomirem i księdzem Sebastianem.

Po Mszy św. wszyscy zebrani przeszli do szkoły na uroczyste odsłonięcie Relikwii Świętego Maksymiliana Kolbe. W roku 1971 patronem internatu został Błogosławiony Maksymilian Maria Kolbe. Dnia 18 października 2007 r. odbyła się oficjalna uroczystość nadania Szkole imienia Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Obecnie w holu szkoły, obok figury Maksymiliana, został wmurowany kamień, w którym umieszczono relikwie – włosy z brody Męczennika. To właśnie w tym miejscu w obecności wszystkich uczniów, nauczycieli i zebranych gości Ojciec Gwardian dokonał uroczystego poświęcenia, a Dyrektor Szkoły dokonał odsłonięcia relikwii.

Na tę okoliczność młodzież przygotowała słuchowisko słowno-muzyczne, które przybliżyło sylwetkę Świętego, pokazując Go jako człowieka, wizjonera obdarzonego niezwykle silnym charakterem, miłującego z całego serca Matkę Boską.

“Miłość nie liczy się z siłami, wierzy w niepodobne” – to słowa o. Kolbego, a zarazem tytuł przygotowanego słuchowiska. Widowisko wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. Występujący aktorzy z wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem wcielili się w swoje role.

Po przedstawieniu głos zabrał o. Roman Soczewka, który przybliżył mniej znane fakty z życia założyciela Niepokalanowa. Jak zaznaczył prelegent –  św. Maksymilian, to nie tylko człowiek, który oddał w ofierze swoje życie dla innych, to również człowiek wesoły i umiejący żartować.

Prezes Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Władysław Gołąb w swoim wystąpieniu akcentował historyczne znaczenie przyjęcia Relikwii przez szkołę i całą wspólnotę Dzieła Lasek.

Na zakończenie Dyrektor szkoły Wojciech Święcicki dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby przyjęcie Relikwii odbyło się godnie i uroczyście. Podziękowanie złożono również wszystkim przyjaciołom i gościom, byłym pracownikom i nauczycielom. Z tej okazji przybyła też delegacja uczniów i pedagogów z Rabki, wieloletnia dyrektor szkoły Stefania Czyżycka oraz inni goście.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem i wspólnym radosnym świętowaniem w rodzinnej atmosferze.

Oprac. o. Jacek Staszewski OFMConv 

Za: www.radnioniepokalanow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda