Home WiadomościZ kraju Pijarzy i Jezuici u Matki Boskiej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski

Pijarzy i Jezuici u Matki Boskiej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski

Redakcja

Wielka, narodowa akcja pod hasłem „Różaniec do granic” przejdzie do historii, powiedział ks. Tadeusz Suslik SchP w homilii na uroczystości odpustowej u MB Łaskawej , Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

W sobotę wieczorem 7 października o godz. 20.00 , w czasie, kiedy tysiące pielgrzymów wracało do domu z różnych miejsc na granicy Polski , gdzie uczestniczyli w ogólnopolskim wydarzeniu „Różaniec do granic „ w Warszawie świętowano odpust z okazji wspomnienia MB Różańcowej.

Eucharystii j przewodniczył i wygłosił homilię pijar, ks. Tadeusz Suślik, kustosz i proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach.

W koncelebrze uczestniczyli ojcowie jezuici wraz z o. Lesławem Ptakiem SJ , przełożonym wspólnoty i rektorem Sanktuarium MB Łaskawej.

Uroczystość była jednocześnie świętowaniem 44 rocznicy rekoronacji cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej . Właśnie 44 lata temu , 7 X 1973 w Katedrze św. Jana korony na skronie Matki Boskiej Łaskawej założył Prymas Tysiąclecia Stefan kard. Wyszyński . Wtedy też MB Łaskawa została ogłoszona główną Patronką Warszawy . Wcześniej głównym patronem był bł. Władysław z Gielniowa, który obecnie jest drugorzędnym patronem stolicy .

Pierwsza koronacja obrazu MB Łaskawej przeprowadzona była na życzenie magistratu Warszawy w 1652 r. Wtedy opiekunami obrazu byli ojcowie pijarzy , a obraz znajdował się w ich kościele na ul. Długiej (obecnie Katedra Polowa WP) . Niestety, koronacja odbyła się bez urzędowego dekretu Kongregacji Obrzędów, dlatego kard. Prymas Stefan Wyszyński rekoronował obraz zgodnie z normami Stolicy Apostolskiej.

W homilii ks. Tadeusz Suślik SchP zauważył, że obecna 44 rocznica wpisuje się w ramy pierwszej koronacji w r. 1652, a także w liczne jubileusze koronacji obrazów, jakie obchodzimy w tym roku w Polsce .  

„ Wspominając rocznice koronacji obrazów wyrażamy wdzięczność Bogu Trójjedynemu oraz Maryi , bo za jej wstawiennictwem otrzymujemy łaski oraz prosimy , aby Matka Najświętsza pomogła nam odczytywać wolę Bożą , także tą, którą przekazała nam w objawieniach , aby otaczała nas opieką” powiedział proboszcz parafii na Siekierkach. .

Nawiązując do akcji „Różaniec do granic” ks. . Tadeusz Suślik zauważył, że tak wielka manifestacja wiary poprzez wyruszenie rzesz ludzi na modlitwę różańcową na granice Polski mogła się odbyć wyłącznie pod wpływem działania Ducha Świętego . „Modlitwa ta jest wyrazem sprzeciwu szerzącej się propagandzie aborcji, eutanazji , alkoholizmu oraz atakom na rodzinę” podkreślił kaznodzieja .

„Jak mamy się bronić przed inwazją zła? ” zapytał ks. Suślik i od razu przytoczył trzy środki zalecane przez św. Tomasza z Akwinu : radość ducha, modlitwa i praca w duchu wiary i miłości.

Kaznodzieja wskazał wielką siłę modlitwy różańcowej , czego przykładem może być Cud pod Lepanto w 1571 roku   oraz odzyskanie w pełni niepodległości przez Austrię w 1955 roku na skutek krucjat różańcowych .  

Po Eucharystii wierni wysłuchali pieśni w wykonaniu Chóru „Flaminae” z Falenicy pod dyrekcją Marty Wiatr. Koncert obejmował między innymi utwory maryjne, muzykę barokową i filmową związaną z jezuitami.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda