Home WiadomościZ kraju Pijarzy – Kraków: 12. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

Pijarzy – Kraków: 12. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

Redakcja

W Liceum Pijarów w Krakowie odbyło się 12. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Prezentujemy relację z tego wydarzenia. Na wspólny festiwal młodości i wiary przyjechali młodzi ludzie z pijarskich duszpasterstw w Polsce: z Bolszewa, Elbląga, Łowicza, Poznania, Jeleniej Góry, Katowic, Krakowa, Łapsz Niżnych, Rzeszowa oraz z zagranicy: z Lidy i Szczuczyna na Białorusi, Strážnic w Czechach oraz z Vac, Kecskemét, Nagykanizsa, Szeged i Budapesztu na Węgrzech.

Gospodarzami spotkania jest młodzież z pijarska z Krakowa. W sumie w spotkaniu uczestniczy 680 osób.

Program powitania grup przygotowali klerycy z pijarskiego seminarium a dzień zakończył się czuwaniem modlitewnym animowanym przez wspólnotę Duszpasterstwa Akademickiego Pijarów (DAP) z Krakowa Wieczystej.

Więcej (zdjęcia) na: www.pijarzy.pl


12 SMP dzień II – Aktywne przedpołudnie, zakręcone południe i wieczór pełen wrażeń

Dzień rozpoczął się o godzinie 8.00 poranną modlitwą. Po śniadaniu młodzież zgromadziła się na sali gimnastycznej zaaranżowanej na wielką kaplicę. O 9.15 rozpoczęła się konferencja wygłoszona przez bardzo aktywnego i żywiołowego o. Adam Szustaka, dominikanina, której tematem był świat ludzkich marzeń. Po niej młodzież miała okazję pracować w grupach.

Popołudnie wymagało od uczestników sporego zaangażowania. Młodzież udała się na spotkania z osobami konsekrowanymi, które opowiadały o swoim powołaniu, o tym, co jest ważne w jego odkrywaniu i pielęgnowaniu. Spotkania prowadzili m.in. cystersi, albertynki, seraficki, rogacjoniści, siostry miłosierdzia w Łagiewnikach.

Program wieczorny rozpoczął się Eucharystią, której przewodniczył o. Adam Szustak i wygłosił homilię. Po niej miał miejsce Przegląd Piosenki Religijnej, podczas którego prezentowały swoje umiejętności obecne na SMP grupy. Radość uczestnikom tegorocznego SMP sprawił o. Piotr Jałako, który wraz z “zespołem tanecznym” zapewnił wspaniałą zabawę.

Ostatnim punktem dnia była modlitwa kalasantyńska, podczas której młodzież miała okazję wysłuchać świadectw osób związanych ze św. Józefem Kalasancjuszem: o. Tomasza Jędrucha, rektora pijarskiego seminarium, s. Urszuli Kwaśniewskiej, przełożonej pijarek oraz kl. Michała Warzyca, alumna 5 roku.

Więcej (zdjęcia) na: www.pijarzy.pl


12 SMP dzień III – Niech SMP trwa cały rok!

Ostatni dzień SMP rozpoczął się zbyt wczesną pobudką. Wieczorna zabawa dała się we znaki. Modlitwa poranna, śniadanie i uroczysta Eucharystia, obiad i… odliczanie do kolejnego, tym razem SZCZĘŚLIWEGO 13 SMP. Zostało już tylko 365 dni.

Na rozpoczęcie dnia młodzież miała okazję pomodlić Koronką Dwunastu Gwiazd. Po śniadaniu wszyscy udali się do kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Ostrobramskiej na wspólną Eucharystię, której przewodniczył o. Tomasz Abramowicz.

Po Mszy Św. młodzież udała się do budynku liceum, gdzie odbyło się uroczyste zakończenie 12 SMP oraz obiad. Podczas uroczystości zakończenia każdy z młodych otrzymał lekturę, którą zobowiązał się przeczytać. Grupy rozjechały się do swoich domów, a młodzież z krakowskiej Wspólnoty Młodzieży Pijarskiej zabrała się za sprzątanie. Na długo w pamięci uczestników pozostaną chwile radości i modlitwy.

Kolejne Spotkanie Młodzieży już za rok. Zapraszamy!

Więcej (zdjęcia) na: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda