Home WiadomościZ kraju Pijarzy: Opowieść o pewnym klasztorze

Pijarzy: Opowieść o pewnym klasztorze

Redakcja

Zapraszamy na serię filmików „Opowieści o pewnym klasztorze”, które odnoszą się do ponorbertańskiego klasztoru znajdującego się w Hebdowie. Dzieje tego miejsca, budowę, otaczającą go okolicę, która zmieniała się przez 900 lat jego istnienia, przybliży nam o. Eugeniusz Grzywacz. 

Dzisiaj w klasztorze mieści się Dom Rekolekcyjny św. Norberta prowadzony przez pijarów.

Opowieść o pewnym klasztorze

1. Prolog – jest pierwszym odcinkiem, który wprowadza i nakreśla historię tego miejsca. 

2. Hebdowskie pejzaże – w tej części klasztor został przedstawiony w otaczającej go przyrodzie zmieniającej się podczas czterech pór roku. 

3. Dawny widok Hebdowa i Franciszek Kostrzewski –  opowieści w tym odcinku są zainspirowane jednym z obrazów Franciszka Kostrzewskiego  „Widok Hebdowa” z 1852 r., który znajduje się obecnie w  Muzeum Narodowym w Kielcach. Interpretacja ikonograficzna poświęcona jest sztafażowi tego obrazu, a więc postaciom, które się na nim znajdują.

4. Widok, którego już nie ma – ostatnia część o hebdowskim klasztorze opowiada o stronie pejzażowej obrazu, o dawnym korycie Wisły, Puszczy Niepołomickiej i widocznych na horyzoncie górach, porównując z tym, co dziś jeszcze pozostało z tamtego widoku, a co wcale nie jest takie pewne, że pozostanie w tej formie, jaką teraz widzimy.

MK

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda