Home WiadomościZ kraju Pijarzy: Rusza 28. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

Pijarzy: Rusza 28. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

Redakcja

pijarzy.plW dniach od 10 do 16 lipca ponad 1500 młodych ludzi z: Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Niemiec oraz Słowacji przyjedzie do Warszawy. Wezmą oni udział w 28. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży.

Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza, prowadzone przez Zakon Pijarów, już po raz 28. organizuje Międzynarodowe Finały Parafiady Dzieci i Młodzieży. Czerpiąc wzór z greckiej triady, proponuje uczestnikom wydarzenia rozwój w trzech wymiarach: sportowym, duchowym i kulturowym. „W coraz bardziej podzielonej Europie szukamy tego, co nas łączy” – tymi słowami prezes Parafiady, o. Tomasz Olczak, wskazuje na wyjątkową misję, jaką realizuje pijarskie Stowarzyszenie.

Sport na Finałach Parafiady to 13 różnych dyscyplin w 17 konkurencjach sportowych m.in. pchnięcie kulą, strzelectwo i biathlon letni.

Filar świątyni to możliwość spotkania się z rówieśnikami i doświadczenia wspólnoty wiary wśród ludzi z różnych krajów, poprzez codzienną Mszę Święta oraz wspólne wieczory modlitewne. Kultura: Na deskach teatru młodzi aktorzy  zaprezentują swoje umiejętności w dwóch kategoriach: „Moja Mała Ojczyzna-dawne jarmarki” oraz „Fraszki-igraszki”.

Podczas pobytu w Warszawie Parafiadowicze z różnych stron świata zobaczą najciekawsze zakątki Warszawy, w tym warszawskie muzea, Zamek Królewskie, czy Parlament Rzeczpospolitej Polski. Natomiast z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, na Parafiadzie powstanie średniowieczna osada, gdzie prowadzone będą warsztaty „aktywnego historyka”: dzieci i młodzież poznają tajniki życia pierwszych Piastów, samodzielnie przygotują ozdoby i ceramikę średniowieczną, a nawet wybijać będą pamiątkowe „parafiadowe denary”.

Patronat honorowy nad 28. Międzynarodowymi Finałami Parafiady Dzieci i Młodzieży objął Prezydent Rzeczpospolitej Polski, Andrzej Duda.

br. Adam Ligęza SP
rzecznik prasowy Finałów 28. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży
tel. 500-504-855
e-mail: [email protected]
www.parafiada.pl 

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda