Pijarzy: uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego

bp Michal JanochaJak co roku, w pierwszą niedzielę września, w pijarskim sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego, która zgromadziła nauczycieli, dzieci oraz młodzież ze szkół pijarskich z całej Polski. Obecny był także o. Prowincjał, Józef Matras, oraz licznie zebrani współbracia i kapłani z dekanatu.

Punktem centralnym inauguracji była Eucharystia, której przewodniczył bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. W swej homilii ks. biskup przypomniał, że szkoła jest miejscem przekazywania wiedzy o świecie i człowieku. Wiedzę należy jednak odróżnić od mądrości. Tego już się nie da nauczyć, chociaż dobra szkoła może przybliżyć do mądrości, a w każdym razie wzbudzić w uczniu pragnienie bycia mądrym. „Mądrości najlepiej uczą święci” – dodał – nawiązując do kanonizacji Matki Teresy z Kalkuty. Wspomniał przy tej okazji czasy nauki w warszawskim seminarium duchownym, które święta odwiedziła podczas swojej wizyty w Polsce. Mówił: „Nie zapomnę tej maleńkiej postaci w biało-błękitnym sari oraz tych oczu. Ona właściwie mogłaby nic nie mówić. Samo jej pojawienie się wzbudziło coś, co trudno opisać. Mówiła krótko, a zostało mi z tego w głowie jedno: prosiła kleryków, by choć chwilę codziennie poświęcali na uwielbienie Boga, cichą adorację Chrystusa, a wtedy ich życie będzie się zmieniać. W tych prostych słowach jest sedno tego, co można nazwać mądrością: trwać przy Źródle, a to Źródło ma na imię Miłość”. Na zakończenie liturgii uczniowie odczytali Akt zawierzenia Bogu Ojcu dzieła wychowania.

Uroczystą Eucharystię na rozpoczęcie roku szkolnego w szkołach pijarskich poprzedziło XIII Forum Edukacyjne, którego tematem przewodnim było pytanie: „Pragnienie szczęścia – szansa czy zagrożenie?”. W trakcie prelekcji psychoedukatorzy i pedagodzy szkolni zastanawiali się m.in. nad problemami i wyzwaniami dotyczącymi uzależnień wśród młodzieży, natomiast po mszy św. odbył się festyn na pożegnanie wakacji.

OO. Pijarzy