Salamanka: międzynarodowy kongres Rodziny Dominikańskiej

radiomaryja.pl„Dominikanie w promocji i obronie praw człowieka: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” – pod takim hasłem odbył się w Salamance międzynarodowy kongres Rodziny Dominikańskiej, który odbywa się w ramach obchodów 800-lecia istnienia zakonu.

„Zaangażowanie Rodziny Dominikańskiej w promocję praw człowieka otwiera nam przestrzeń, aby dzielić się doświadczeniami i pracować razem budując braterstwo w tych miejscach, gdzie te prawa nie są uznawane” – powiedział Bruno Cadoré, przełożony generalny dominikanów.

Zachęcił obecnych, aby dyskutując nad problemami danego kraju czy regionu mieli stale na uwadze dobro wspólne.

„Nie jest no sumą dóbr indywidualnych, ale jest globalnym dobrem wspólnym należącym do wszystkich a nie tylko do jednego właściciela. Jest to dobro miasta braci” – podkreślił Bruno Cadoré.

W kongresie udział wzięło ponad 200 osób z 50 krajów świata. Przestrzeganie praw człowieka, promocja godności osoby ludzkiej, zagrożenia dla życia i sprawiedliwości społecznej to niektóre z tematów obrad.

Członkowie Rodziny Dominikańskiej przedstawili też projekty, które rozwijają w różnych częściach świata na rzecz promocji i obrony praw człowieka. Obrady odbywały się w historycznym klasztorze św. Szczepana w Salamance.

To tutaj żyli i pracowali dominikanie Francisco de Vitoria, Bartolomé de las Casas i Antonio de Montesinos, którzy walczyli o prawa Indian w XVI w.

Kongres zakończył się w poniedziałek 5 września.

Za: Radio Maryja