Home WiadomościZ kraju Pisane krwawiącą od stygmatów ręką św. Franciszka

Pisane krwawiącą od stygmatów ręką św. Franciszka

Redakcja

„Błogosławieństwo dla brata Leona”, to jeden z zachowanych do dziś autografów św. Franciszka.

Oznacza to, że jest to tekst napisany własnoręcznie przez Świętego! Do naszych czasów zachowały się trzy takie teksty na dwóch kartkach (tzw. chartulae). Są nimi: „Uwielbienie Boga Najwyższego”, „Błogosławieństwo dla brata Leona” (na odwrocie tej samej kartki) oraz „List do brata Leona”.

Pierwsze dwa autografy przechowywane są w kaplicy relikwii w Bazylice św. Franciszka w Asyżu, natomiast ostatni w katedrze w Spoleto. Badacze uznają, że pismo św. Franciszka przynależy do tzw. „minuskuły zwyczajowej dla obszaru alpejskiego”, która ma sztywną kreskę, oddzielone litery i niepewną linię.

Chartula, na której znajduje się „Błogosławieństwo dla brata Leona”, zapisana została przez Franciszka pomiędzy sierpniem a wrześniem 1224 r. na górze Alwernia. Była to już w tamtym czasie bardzo zużyta karta pergaminu z koziej skóry o zbliżonym do kwadratu kształcie. Dodatkowo uległa zniszczeniu podczas przenoszenia jej przez adresata, który nosił ją zawsze przy sobie, jako przedmiot kultu, który dawał mu poczucie obecności długoletniego przyjaciela.

Pomiędzy literami napisanymi krwawiącą od stygmatów ręką św. Franciszka, znajdują się rubryki skreślone przez brata Leona. Rzucają one światło na okoliczności napisania zarówno „Błogosławieństwa”, jak i „Uwielbienia Boga Najwyższego”. Według nich Franciszek napisał „Uwielbienie” własnoręcznie podczas postu, jaki odbył między 15 sierpnia a 29 września 1224 r. na Alwerni, „po widzeniu i przemowie Serafina i odciśnięciu stygmatów Chrystusa na jego ciele”. Później po drugiej stronie dodał „Błogosławieństwo”.

Pełny tekst „Błogosławieństwa dla brata Leona” brzmi:

Niech ci Pan błogosławi i niech cię

strzeże. Niech ci ukaże oblicze

swe i niech zmiłuje się nad tobą.

Niech zwróci oblicze swe ku tobie

i niech obdarzy cię pokojem.

Pod tym błogosławieństwem Franciszek własną ręką skreślił jeszcze znak Tau ze słowami: “b. Leonie Pan niech błogosławi ciebie”.

Powyższe medaliki wykonane zostały według projektu o. Andrzeja Zająca OFMConv w pracowni rzeźbiarza Michała Batkiewicza.

Michał Batkiewicz jest autorem monumentalnych realizacji. Wykonał np. replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla kościoła św. Jana Kantego w Chicago. Jest także twórcą wielu realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych po całym świecie. Tworzy w drewnie, brązie, stali szlachetnej, szkle i kamieniu.

Medaliki zostały zaprojektowane i wykonane specjalnie dla krakowskiego Instytutu Studiów Franciszkańskich. Są wyjątkowe nie tylko ze względu na wartość artystyczną, ale przede wszystkim dlatego, że zawierają słowa spisane własnoręcznie przez św. Franciszka z Asyżu. Ilość medalików jest niewielka, ale można je zamówić mailowo pisząc na adres [email protected] lub kupić w siedzibie Instytutu przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie, oraz w stacjonarnym sklepiku FRATERNUS przy Bazylice Franciszkanów w Krakowie (sklepik znajduje się tuż przy furcie WSD Franciszkanów, ul. Franciszkańska 4).

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda