Home WiadomościZ kraju Płock: Kongres 108 Błogosławionych Męczenników II wojny światowej

Płock: Kongres 108 Błogosławionych Męczenników II wojny światowej

Redakcja

Kongres 108 Błogosławionych Męczenników II wojny światowej odbędzie się w Płocku 16 i 17 listopada. Jego celem jest rozpowszechnienie duchowości 108 polskich męczenników, zamordowanych podczas II wojny światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II podczas jego podróży apostolskiej do Polski.

W Płocku odbędzie się IV edycja Kongresu 108 Błogosławionych Męczenników II wojny światowej (poprzednie odbyły się w Gdańsku, Fromborku oraz Krotoszynie i Kaliszu). W dniach 16-17 listopada prelegenci i goście z różnych zakątków Polski spotkają się w historycznym Opactwie Benedyktyńskim.

– Celem IV edycji Kongresu 108 Błogosławionych Męczenników II wojny światowej jest rozpowszechnienie duchowości 108 polskich męczenników, zamordowanych podczas II wojny światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 roku w Warszawie przez św. Jana Pawła II podczas jego podróży apostolskiej do Polski. Zależy nam na utrwalaniu pamięci narodowej o ich chwalebnych postawach, a także – w ramach solidarności międzypokoleniowej – propagowaniu ich historii szczególnie wśród młodego pokolenia – przekazali inicjatorzy przedsięwzięcia.

Wybierając Płock jako miejsce IV edycji Kongresu, w sposób szczególny zostaną przybliżone sylwetki i duchowość zarówno błogosławionych biskupów związanych z Płockiem: arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa Leona Wetmańskiego, ale także sylwetki innych męczenników II wojny światowej związanych z diecezją płocką, którzy nie zostali jeszcze wyniesieni na ołtarze, czyli: ks. Antoniego Dubasa, ks. Stanisława Krystosika, ks. Kazimierza Stankiewicza, ks. Antoniego Kuśmierczyka, ks. Pawła Kwiatkowskiego, ks. Józefa Michalaka, ks. Karola Henryka Pniewskiego, ks. Władysława Skierkowskiego, ks. Władysława Duszczyka, ks. Ignacego Charszewskiego oraz ks. Franciszka Zakrzewskiego.

Podczas dwóch dni kongresu odbędą się 2 główne debaty i 14 debat tematycznych. Tytuły są myślami błogosławionych męczenników. We wszystkich debatach uczestniczyć będzie kilkudziesięciu prelegentów i moderatorów reprezentujących różne środowiska i punkty widzenia. Na zakończenie kongresu, w piątek 17 listopada br., odbędzie się projekcja filmu pt. „Błogosławiona” – o bł. Natalii Tułasiewicz.

Udział w Kongresie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagane jest wypełnienie formularza rejestracji. Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie: www.k108.pl

Organizatorem wydarzenia jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa z Gdańska. Patronat honorowy nad IV edycją Kongresu objął biskup płocki dr Szymon Stułkowski oraz dr hab. Przemysław Czarnek, prof. KUL, minister edukacji i nauki.

eg/KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda