Home WiadomościZ kraju Pogrzeb śp. o. Ryszarda Wierzby OCD z Prowincji Warszawskiej

Pogrzeb śp. o. Ryszarda Wierzby OCD z Prowincji Warszawskiej

Redakcja

karmel.pl10 sierpnia odbył się w Zamartem pogrzeb śp. o. Ryszarda Wierzby, karmelity bosego z Prowincji Warszawskiej. Eucharystii przewodniczył ks. bp Ryszard Kasyna, ordynariusz diecezji pelplińskiej, a homilię wygłosił o. Jan Malicki, prowincjał Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Trumnę otoczyli liczni współbracia zakonni w Karmelu, kapłani diecezji pelplińskiej, Siostry Albertynki, rodzeństwo i krewni o. Ryszarda oraz liczni parafianie. Ciało zmarłego złożono na cmentarzu zakonnym tuż obok klasztornego kościoła w Zamartem. 

Ryszard Eugeniusz Wierzba urodził się 28 sierpnia 1956 roku w Czulicach koło Nowej Huty, w naszej archidiecezji krakowskiej. W latach 1971-1974 uczył się w Wadowicach w Niższym Seminarium Karmelitów Bosych. Po maturze wstąpił do Zakonu Karmelitów Bosych. 20 lipca 1975 roku Ryszard Eugeniusz rozpoczął nowicjat i przyjął imię zakonne Ryszard od św. Józefa. Po rocznym nowicjacie złożył pierwsze śluby zakonne i rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchownym. 8 września 1981 r. złożył uroczystą profesję zakonna i przyjął z rąk bp. Juliana Groblickiego święcenia diakonatu. Po niecałym roku, bo 15 czerwca 1982 roku, ks. kard. Franciszek Macharski udzielił mu święceń kapłańskich. Po święceniach posługiwał w Wadowicach, Krakowie, Wrocławiu, Piotrkowicach, Łodzi i Zamartem. Był duszpasterzem, katechetą, wychowawcą nowicjuszy i kleryków. W latach 1996-1999 członkiem Zarządu Prowincji. W 2014 r. został obrany przeorem klasztoru w Zamartem, gdzie z nominacji biskupa ordynariusza pelplińskiego został również proboszczem miejscowej parafii. Choroba o. Ryszarda dała znać o sobie podczas procesji Bożego Ciała, 4 czerwca 2015 roku. Diagnoza lekarska wykazała zawansowany nowotwór nerek. 5 sierpnia o. Ryszard, pogodzony z wolą Bożą, umocniony sakramentem chorych, otoczony siostrami albertynkami z rodzoną swoją siostrą Bronią, a nadto krewnymi, odszedł do Domu Ojca o godzinie 20.25, w 59 roku życia, w 39 roku profesji zakonnej i w 33 roku kapłaństwa.

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda