Home Wiadomości Polscy wolontariusze wyjadą na wschód

Polscy wolontariusze wyjadą na wschód

Redakcja

Czuwanie Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego oraz Fundacji Salvatti miało miejsce na Jasnej Górze w nocy z 21 na 22 kwietnia z udziałem ponad 200 osób.

Ważnym akcentem czuwania było posłanie po raz pierwszy pallotyńskich wolontariuszy na misje do Rwandy, Kamerunu, na Wybrzeże Kości Słoniowej i Kazachstanu, a także na Syberię, Ukrainę i do Gruzji w ramach Wolontariatu Syberyjskiego.

„Podczas mojej wizyty na Syberii, w rozmowie z tamtejszymi duszpasterzami i siostrami zakonnymi, zrodził się pomysł, aby świeckie osoby z Polski przyjechały na Syberię do różnych parafii, wspólnot, aby podzielić się swoim czasem i zdolnościami. W taki sposób zrodził się Wolontariat Syberyjski” – mówi ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Dzięki Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl zorganizowano roczną formację dla wolontariuszy chcących wyjechać na Syberię w ośrodku Ojców Pallotynów w Ołtarzewie. W sobotę, 21 kwietnia odbędzie się ostatnie spotkanie wolontariuszy, które będzie jednocześnie uroczystym rozesłaniem. Na misje na Syberię wyjedzie 25 osób.

Pośród wolontariusz są osoby w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i różnych zdolnościach. „Są to ludzie młodzi duchem, gdyż pośród wolontariuszy są nie tylko osoby młode wiekiem. Pośród nich są na przykład lekarki, które są już na emeryturze i które chętnie poświęcą swój czas innym. Są też panowie ‘złote rączki’, którzy potrafią wszystko naprawić, a nawet coś zbudować. Są również młode dziewczyny, które będą uczyły języka polskiego i angielskiego. Każdy ma już konkretne zadanie” – podkreśla ks. Kryża.

Wolontariusze udadzą się między innymi do małej miejscowości za Bajkałem, gdzie będą pomagać w remoncie miejscowego kościoła oraz organizować „Wakacje z Bogiem” dla dzieci, troszcząc się o ożywienie religijne tamtejszych wspólnot. Druga grupa uda się do Wierszyny, polskiej wioski położonej 120 km od Irkucka, a kolejna do Abchazji, na terenie Gruzji, gdzie obecnie posługuje jeden katolicki ksiądz, Polak – ks. Jerzy Piluś. Wolontariusze pomogą mu w organizacji i prowadzeniu wakacji dla dzieci. Kilkoro chętnych uda się również na Ukrainę, do miejscowości Dowbysz, gdzie w parafii pallotyńskiej będą prowadzić zajęcia z języka polskiego, angielskiego oraz świetlicę dla dzieci.

Jak informuje ks. Leszek Kryża, do Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie zgłaszają się już kolejni chętni, którzy chcą przez najbliższy rok przygotowywać się do wyjazdu na Wschód.

Czuwanie Misyjne na Jasnej Górze przebiegało pod hasłem: „Kapłan – nasz brat i pasterz”. Głównym motywem czuwania na Jasnej Górze, organizowanego co roku przez Pallotyński Sekretariat Misyjny Prowincji Chrystusa Króla oraz Fundacji Salvatti.pl., była modlitwa o powołania kapłańskie. Przywoływano postać św. Wincentego Pallottiego, założyciela pallotynów – w tym roku przypada 200. rocznica jego święceń kapłańskich. Sakrament kapłaństwa św. Wincenty przyjął w wieku 23 lat w bazylice na Lateranie 16 maja 1818 r.

Jasnogórska modlitwa rozpoczęła się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim. Tuż po nim miało miejsce świadectwo ks. Stanisława Chabińskiego, pallotyna, który w tym roku obchodzi 50. rocznicę święceń kapłańskich. Ks. Stanisław Chabiński mówił o duchowości, którymi powinien odznaczać się każdy kapłan, a także o przeżywaniu kapłaństwa przez papieża św. Jana Pawła II oraz założyciela pallotynów św. Wincentego Pallotiego.

Kolejnym punktem Czuwania była pantonima przygotowana przez wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym Nazaret z Mińska Mazowieckiego. Przed północą odmówiono różaniec ze świadectwami osób, które modlą się w intencji kapłanów, m.in. osoby z ruchu Margeritek, Współpracowników Seminarium Duchownego, Siostry od Aniołów, świeckich kapłanów.

Ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, opowiedział zebranym m.in. o sytuacji kapłanów na Wschodzie.

O godz. 1.00 Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Chabiński, a krótkie słowo homilii wygłosił ks. Przemysław Brodowski SAC, misjonarz Ameryki Południowej.

W czasie Mszy św. miało miejsce posłanie wolontariuszy misyjnych i wręczenie im krzyży misyjnych.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/dr

Za: BPJG.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda