Home WiadomościZ kraju Polska edycja wywiadu-rzeki z kardynałem Duką

Polska edycja wywiadu-rzeki z kardynałem Duką

Redakcja

Promocja polskiego wydania książki „Tradycja jest wyzwaniem”, będącej zapisem obszernej rozmowy z prymasem Czech, kardynałem Dominikiem Duką odbędzie się z udziałem jej bohatera 25 października u krakowskich dominikanów.

W spotkaniu w klasztornym kapitularzu wraz z kard. Duką wezmą udział autorzy rozmowy z arcybiskupem Pragi: dominikanin o. Tomasz Dostatni i dziennikarz Jaroslav Šubrt z Czech oraz były ambasador Polski w Czechosłowacji i Czechach oraz tłumacz literatury czeskiej, prof. Jacek Baluch. Wieczór poprowadzi dziennikarka kanału Religia.tv, Anna Sosnowska.

Wydana przez dominikańską oficynę „W drodze” książka „Tradycja jest wyzwaniem. »Czego się za przeproszeniem, boisz ?«”, to zapis rozmowy, którą o. Dostatni i Šubrt przeprowadzili z wywodzącym się z Zakonu Kaznodziejskiego prymasem Czech rok temu w starym dominikańskim klasztorze w Jablonnem w Podještědí na terenie czeskich Sudetów.

„Rozmówca pomógł nam zrozumieć własny sposób myślenia, ale też pozwolił na wspólną refleksję nad historią chrześcijańskiej obecności w Czechach” – piszą we wstępie autorzy prawie 200-stronicowego wywiadu-rzeki, który w wersji czeskiej ukazał się niespełna rok temu.

Polski dominikanin i czeski dziennikarz dodają, że kard. Duka przekazał im, iż „tradycja jest żywa, kiedy nas inspiruje i uczy, że kontynuacja może być twórcza i że bez niej nie da się budować naszej tożsamości”, zarówno „chrześcijańskiej, czeskiej i państwowej”.

Hierarcha opowiada o kształtowaniu się czeskiego katolicyzmu, wojnach husyckich, trudnych doświadczeniach II wojny światowej i dyktatury komunistycznej, a także o Praskiej Wiośnie, upadku komunizmu w 1989 roku, pierwszej historycznej wizycie Jana Pawła II w Czechosłowacji zaledwie kilka miesięcy później oraz o rozpadzie państwa na Słowację i Czechy w 1993 roku, obecnej sytuacji tamtejszego Kościoła i osobistych doświadczeniach.

„Niemal połowę naszego społeczeństwa stanowią ludzie nieochrzczeni, głównie z młodszego i średniego pokolenia. Wciąż tkwią w nich pozostałości wojującej propagandy ateistycznej, mimo to jednak nasze społeczeństwo nie jest ani »wojujące«, ani w większości ateistyczne. Około połowy społeczeństwa stanowią ludzie autentyczni i szczerzy, którzy często płyną na falach gnostycyzmu, teizmu czy deizmu” – odpowiada w książce kard. Duka na pytanie o. Dostatniego o dialog czeskiego Kościoła ze świeckimi.

„Z tymi ludźmi powinniśmy ze strony Kościoła rozmawiać przede wszystkim o sensie ludzkiego życia, o jego godności, mającej swoje zakotwiczenie w Tym, Który Jest, oraz w naszej zachodniej cywilizacji, w jej tradycji, będącej tradycją chrześcijańską, z którą społeczeństwo się styka i którą de facto wewnętrznie akceptuje” – dodaje prymas Czech.

Kard. Dominik Duka urodził się 26 kwietnia 1943 roku w Hradec Králové. W 1968 roku jako kleryk wstąpił do działającego w konspiracji Zakonu Dominikanów, a w 1970 przyjął święcenia kapłańskie. Gdy w 1975 roku komunistyczne władze zakazały mu działalności duszpasterskiej, zszedł do podziemia.

Do tego rozdziału w swoim życiu i w dziejach czeskich dominikanów hierarcha nawiązał kilka miesięcy temu podczas uroczystości ku czci Świętego Stanisława w Krakowie. W wygłoszonym wówczas kazaniu wyraził wdzięczność polskim dominikanom za wspieranie czeskich współbraci w czasach komunistycznych prześladowań.

„Kraków dla mnie to także bazylika ojców dominikanów przy ulicy Stolarskiej 12. Pozwolę sobie stwierdzić, że to miejsce zapisało się głęboko nie tylko w moim sercu, ale także w dziejach wolności czeskiego Kościoła” – wyznał wówczas arcybiskup Pragi.

Za swoją niezłomną postawę przyszły kardynał sam był represjonowany – na początku lat 80. spędził półtora roku w więzieniu. Poznał wówczas znanego opozycjonistę Václava Havla –późniejszego prezydenta Czechosłowacji, a potem Republiki Czeskiej.

Od 1986 do 1998 roku Dominik Duka był prowincjałem dominikanów w swoim kraju. W 1998 roku Jan Paweł II mianował go biskupem rodzinnego Hradec Králové, a w 2010 roku Benedykt XVI – arcybiskupem praskim i prymasem Czech. 6 stycznia tego roku papież włączył go do kolegium kardynalskiego.

Spotkanie z kard. Dominikiem Duką odbędzie się 25 października o godz. 20. w kapitularzu klasztoru dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie.

sz, dominikanie.pl/wdrodze.pl

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda