Home WiadomościZ kraju Warszawa: ks. Bogumił Gacka MIC otrzymał nominację profesorską

Warszawa: ks. Bogumił Gacka MIC otrzymał nominację profesorską

Redakcja

W dniu dzisiejszym Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył akty nominacji profesorskich nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród niespełna sześćdziesięciu nowych profesorów znalazł się nasz współbrat – ks. Bogumił Gacka.

Ks. prof. dr hab. Bogumił Gacka MIC (ur. 1955 w Kole) jest pracownikiem naukowym UKSW w Warszawie, kierownikiem pierwszej w świecie Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego. Do Zgromadzenia Księży Marianów wstąpił w 1974 roku; po złożeniu pierwszej profesji zakonnej odbył studia teologiczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i przyjął święcenia prezbiteratu (1981). W 1989 r. zdobył stopień doktora teologii na podstawie rozprawy „Personalistyczna eklezjologia Johna H. Newmana”, napisanej na KUL pod kierunkiem ks. prof. Czesława Bartnika. Odbył również studia specjalistyczne w Boston University i Harvard University. Habilitował się w 1996 r. na podstawie publikacji „Personalizm amerykański”.

Ksiądz profesor jest również prezesem Stowarzyszenia Naukowego Personalizm, założycielem i redaktorem półrocznika „Personalizm” (edycja polska i angielska). W 2010 r. opublikował książkę „Znaczenie osoby w teologii Josepha Ratzingera – Benedykta XVI”.

xkt

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda