Home WiadomościZ kraju Pomagają damy i kawalerowie Zakonu Maltańskiego

Pomagają damy i kawalerowie Zakonu Maltańskiego

Redakcja

Doroczna Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich odbyła się w sobotę, 19 maja na Jasnej Górze. W spotkaniu uczestniczyli kawalerowie i damy w specjalnych strojach, a także wolontariusze, sympatycy Związku i członkowie Służby Maltańskiej. 
Związek Polskich Kawalerów Maltańskich Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim, w skrócie Związek Polskich Kawalerów Maltańskich (ZPKM) jest stowarzyszeniem według prawa polskiego, skupiającym członków Zakonu Maltańskiego będących Polakami lub poczuwających się do związków z Polską, zamieszkałych zarówno w kraju, jak i za granicą.

„Fundacja Maltańskiej Służby Medycznej jest jednym z dzieł Związku Maltańskiego – opowiada Irena Wolak, Komendant Maltańskiej Służby Medycznej Oddział Nysa – Pomagamy ludziom na wszelkie możliwe sposoby. Są to zabezpieczenia dużych imprez masowych, jest to pomoc rzeczowa, najpierw pozyskujemy dary, potem wspieramy różne instytucje i ośrodki pomocy społecznej, i szpitale, czasami zdarza się bardzo ubogie rodziny indywidualnie wspierać darami. Prowadzimy kursy pierwszej pomocy, żeby świadomość w społeczeństwie wzrosła, mamy transporty medyczne. Prowadzimy wypożyczalnie sprzętu dla osób niepełnosprawnych. W wypożyczalni ludzie opiekujące się swoimi chorymi w domu mogą uzyskać fachowe porady pielęgniarskie na temat opieki. Wszyscy pracujemy na wolontariacie, nikt z nas nie pobiera wynagrodzenia za swoją pracę”.

„W życiu każdego młodego człowieka nadchodzi taki moment, w którym chce się spełniać, chce się czuć potrzebnym, chce pozostawić na tym świece dobry ślad. Myślę, że służba maltańska daje doskonałą możliwość młodym ludziom do tego, żeby się spełniali, może nawet dowartościowali, niosąc szeroko pojętą pomoc, bo chodzi tutaj o tą pomoc przedmedyczną w rożnych sytuacjach zagrożenia życia, jak również o pomoc socjalną, pomoc wynikającą z ludzkiej dobroci, z zachowywania Bożych przykazań – opowiada Maciej Skrętowicz, od 5 lat związany z Służbą Maltańską – Nie można zapominać, że maltańczykiem jest się cały czas, nie tylko na akcjach, nie tylko na naszych działaniach, w każdej chwili życia może wyniknąć taka sytuacja, że trzeba będzie jakoś człowiekowi pomóc”.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. o godz. 14.00 w Kaplicy Matki Bożej.

Na zakończenie Eucharystii Maciej Koszucki, I wiceprezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, odmówił modlitwę za Zakon.

Damy i kawalerowie uczestniczący w Eucharystii nałożyli na siebie charakterystyczne stroje – habity zakonne zwane 'culla' dla kawalerów: czarny płaszcz z dużym, białym, ośmioramiennym krzyżem maltańskim na piersiach i orderem ozdobionym symbolem krzyża maltańskiego oraz peleryny i mantylki na głowę dla dam.

Zakon Maltański pozostaje wierny swym zasadom, podsumowanymi w haśle Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum – obrona wiary i służba ubogim i cierpiącym. Zasady te spełniają się poprzez ochotniczą pracę dam i kawalerów w niesieniu pomocy humanitarnej, oraz przez działalność medyczną i społeczną. Obecnie Zakon prowadzi działalność w przeszło 120 krajach.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mś 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda