Home WiadomościZ kraju „Pomoc Ukrainie”- działania podjęte przez franciszkańską Fundację Brat Słońce

„Pomoc Ukrainie”- działania podjęte przez franciszkańską Fundację Brat Słońce

Redakcja

Franciszkanie na Ukrainie nie tylko zajmują się dostarczaniem pomocy humanitarnej, udzielają także schronienia w swoich klasztorach, organizują paczki pomocowe, spowiadają, zapewniają posługę duszpasterską. Wspiera ich franciszkańska Fundacja Brat Słońce.

Za nami 42. dzień inwazji zbrojnej na Ukrainie. Chyba nikt z nas nie spodziewał się tegorocznego Wielkiego Postu biegnącego równolegle z tak niewyobrażalnym, namacalnym cierpieniem naszych sióstr i braci za wschodnią granicą. Bracia Franciszkanie na stałe posługujący na terenie Ukrainy, także stanęli wobec zupełnie nowych wyzwań. Mimo wybuchu wojny, wszystkie klasztory franciszkańskie na Ukrainie czynnie działają, włączając się w pomoc miejscowej ludności oraz tym, którzy szukają schronienia, uciekając przed wojną.

Franciszkanie na Ukrainie nie tylko zajmują się dostarczaniem pomocy humanitarnej, udzielają także schronienia w swoich klasztorach, organizują paczki pomocowe, spowiadają, zapewniają posługę duszpasterską. Wspiera ich franciszkańska Fundacja Brat Słońce.

Fundacja już w pierwszym dniu wojny uruchomiła zbiórkę pieniężną na rzecz Ukrainy (pod nazwą „Pomoc Ukrainie”). Na dzień dzisiejszy zebrano 181 471,63 zł. Ze środków tych udało się do tej pory zakupić 2 generatory prądu o łącznej kwocie 77 tys. zł. Była to niezbędna potrzeba dla dwóch klasztorów na Ukrainie, ze względu na bardzo częste przerwy w dostarczaniu prądu, przy jednoczesnej konieczności ogrzewania pomieszczeń, w których franciszkanie nocują stale uchodźców. Zakupiono także 10 łóżek polowych oraz niezbędne artykuły dla grupy uchodźców przebywających w klasztorze w Bołszowcach. Dla klasztoru franciszkańskiego w Maćkowcach zakupiono także niezbędny sprzęt medyczny m.in. zestawy glukometrów dla osób chorych na cukrzycę. Aby zaopatrzyć każdy klasztor w zestaw pierwszej pomocy na wypadek bombardowania, zakupiono zestawy gaśnic i koców gaśniczych, krótkofalówki, radia oraz powerbanki z funkcją rozruchu do samochodu. Wszystkie te rzeczy udało się zakupić dzięki hojnemu wsparciu darczyńców indywidualnych oraz wsparciu finansowemu płynącemu z różnych klasztorów franciszkańskich krakowskiej prowincji.

Fundacja uruchomiła także zbiórkę darów rzeczowych. W pierwszych dwóch tygodniach marca zbiórka prowadzona była na furcie Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie. Zbiórkę darów zorganizowały także poszczególne klasztory krakowskiej prowincji w Polsce, ale także franciszkanie za granicą. Dary napływały m.in. z Niemiec i Włoch. Wszystkie przekazywane były na bieżąco na Ukrainę do franciszkańskiej Kustodii Świętego Krzyża.

Obecnie w największej potrzebie znajduje się Klasztor w Kremenczuku, który boryka się z problemami w dostępie do ciepłej wody. Kremenczuk znajduje się poniżej linii Kijowa na wschód. W związku z tym bracia tam posługujący mają bardzo utrudniony dostęp do pomocy humanitarnej. Transporty z żywnością, środkami do życia praktycznie nie docierają do wschodniej Ukrainy, zerwane są bowiem mosty i bombardowane miasta. Ponadto w klasztorze w Kremenczuku niezbędne będzie wykonanie modernizacji systemu grzewczego. Na ten cel zbierane są nadal fundusze w zbiórce pieniężnej „Pomoc Ukrainie”.

Wszystkie informacje można znaleźć na stronie franciszkańskiej Fundacji Brat Słońce – www.bratslonce.pl oraz na funpageu Fundacji na portalu Facebook.

Zespół Fundacji Brat Słońce / Kraków
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda