Home WiadomościZe Świata Kapucyni: Wieści z Ukrainy

Kapucyni: Wieści z Ukrainy

Redakcja

Nasi bracia posługujący w Ukrainie informują nas o sytuacji w ich klasztorach, wspólnotach duszpasterskich czy parafialnych. Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią Wieści z Ukrainy.

5 kwietnia 2022 – Wtorek:

Br. Błażej Suska (Kijów)

Kolejny dzień wojny i kolejne słowo, które Bóg daje na tą wojnę. Mamy jeszcze cierpliwość, może przyzwyczajenie do alarmów i wroga na ukraińskiej Ziemi. Tak, ale nie u wszystkich jest ta postawa: „zgrzeszyliśmy, szemrząc przeciwko Panu i przeciwko Tobie….”
Czy naród Ukraiński będzie wołał, krzyczał, aby w Bogu szukać ratunku? To pytanie to prośba, módlmy się dalej za Ukrainę, o nasze nawrócenie, abyśmy w Bogu szukali ratunku. Boże zgrzeszyłem… Pascha blisko…
 

Br. Marek Lisowski (Dniepr)

Dniepr – tylko alarmy w nocy, krótkie, ale częste. Przybywa imigrantów w mieście. Wczoraj byliśmy u jednej pani, która zorganizowała w ogromnym opuszczonym budynku przytułek. Warunki straszne, ludzi dużo. Wolontariusze robią remonty. Mamy już takie trzy miejsca, „studnie bez dna”, którym będziemy przekazywać pomoc, oprócz tych, którzy przychodzących do nas. (foto)

 

4 kwietnia 2022 – Poniedziałek:

Br. Błażej Suska (Kijów)

Wczoraj, w niedzielę radość przeplatała się z głębokim smutkiem, złością i niezrozumieniem.
Radość, Dzień Pański. Bp. Witalij Kyrwicky, ze swojej inicjatywy odwiedził nasz klasztor i parafię. Przewodniczył w Eucharystii, skierował do nas słowo. 
 
 
Armia ukraińska, województwa kijowskiego, wyparła odchodzącą armię rosyjską.
 
Smutek, złość – ujawniono śmierć mieszkańców miejscowości: Bucza, Irpień, Hostomel. Wśród ofiar kobiety i dzieci, całe rodziny. Boże, dlaczego..?
Bracia kontynuują pomoc uchodźcom. Rozdają pomoc humanitarną.
Wczoraj, tylko w Starym Konstantynowie, bracia pomogli 250 osobom. „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie….”
 
 

Br. Jarosław Fedirczuk (Winnica)

Od piątku do niedzieli mieliśmy rekolekcje wielkopostne.
W tej chwili wolontariusze przeładowują pomoc humanitarną i ruszają na północny wschód, aby dotrzeć do wyzwolonych od rosyjskich okupantów wiosek.
 

Br. Marek Lisowski (Dniepr)

Pokój – odnośnie wojny u nas spokojnie, tylko alarmy. Przybywa imigrantów, brakuje materacy, kocy, poduszek. Całe szczęście nie tylko nam przekazywana jest pomoc, więc na pewno znajdzie się rozwiązanie. Pan Bóg się troszczy, pomagają nam nawet katolicy z dalekiej Korei Południowej – doświadczamy powszechności Kościoła. (Jak katolik z Korei znalazł mój numer telefonu?) Bóg jest dobry.

 

2 kwietnia 2022 – Sobota:

Br. Błażej Suska (Kijów)

Św. Janie Pawle II, módl się za nami. 37. wojenna noc przeszła spokojnie w Kijowie. Bogu dzięki, za każdą spokojną noc. Bóg daje nam nowy dzień i niech ten sam Bóg nas strzeże.
Wojska ukraińskie nacierają, wypierają rosyjskie. Początek końca, czy tylko przegrupowanie? Wojna trwa – Mariupol, Chersoń,  Czernichów, Donieck, Ługańsk, wojna nie ustaje. Giną dzieci, kobiety, cywilni ludzie. Bracia z Dniepra piszą o trudnej wojennej nocy.
 

Br. Marek Lisowski (Dniepr)

U nas było trudna noc. Chwilę po północy słychać było wybuchy, kilka, do dziesięciu. Gdzie i czy spadły bomby jeszcze nie ma informacji. Wczoraj byliśmy w miasteczku dla emigrantów i u chorych. Święta Maryjo, módl się za nami grzesznymi…
 

Br. Kazimierz Guzik (Lwów)

We Lwowie spokój. Całonocne czuwanie za Ukrainę w wynajętym kościele. Alarm był nad ranem, ale bez ostrzałów.

 

Chcesz przekazać pieniądze na pomoc dla Ukrainy? Podajemy numer konta Kustodii Ukrainy:

Adres:
Kapucyni – Prowincja Krakowska
Kustodia Ukrainy
ul. Korzeniaka 16
30-298 Kraków

NIP:
6762083140

REGON:
040018820

Konto:
Bank Pekao SA / I Oddział Kraków
Rynek Główny 31
31-010 Kraków

IBAN (PLN): PL83124046501111001035449518

IBAN (EUR): PL68124046501978001035455229

IBAN (USD): PL93124046501787001035455405

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda