Home Wiadomości Porcjunkula w Prudnickim Lesie

Porcjunkula w Prudnickim Lesie

Redakcja

Jak co roku, tak i w tym roku, Prudnickie Sanktuarium Świętego Józefa prowadzone przez Braci Mniejszych, stało się miejscem licznych pielgrzymek tak zorganizowanych jak i indywidualnych. Wszystko to za przyczyną Odpustu Matki Bożej Anielskiej zwanym potocznie Porcjunkulą.
Tegoroczne uroczystości związane były z udziałem Księdza Kardynała Kazimierza Nycza, który przybył, aby modlić się o beatyfikację więzionego przez władze komunistyczne w naszym klasztorze Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Odpust ten jest także doroczną pielgrzymką braci i sióstr Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Opolsko-Gliwickiego.

W niedzielę 6 sierpnia o godzinie 9:30 nastąpiło powitanie pielgrzymów, który z modlitwą różańcową udali się do tzw. Zielonego Krzyża na Koziej Górce. Tam ojciec Teofil Niewiński ofm, wygłosił konferencję ascetyczną do tercjarzy. Po konferencji wspólnie zostały odśpiewane Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Po uczczeniu Maryi Dziewicy pielgrzymi udali się do Sanktuarium na uroczystą Eucharystię, której przewodniczył Arcybiskup Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz. Wygłosił On także Słowo Boże nawiązując do przeżywanego Odpustu jak i Osoby Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. Wraz z Arcybiskupem koncelebrowali: biskup Ordynariusz z Opola Andrzej Czaja, Minister Prowincjalny Ojciec Alan Brzyski, ks. Matteo Campagnaro sekretarz księdza Kardynała, gwardian i kustosz naszego Sanktuarium o. Wit Bołd, o. Miron Górecki z Opola, o. Eliasz Opala z Gliwic, o. Justyn Przybyła z Borek Wielkich, o. Teofil Niewiński z Góry Świętej Anny, księża Damian Cebulla i Adam Łotocki z Łącznika i o. Faustyn Zatoka. Należy zaznaczyć owocną obecność braci kleryków naszego Seminarium.

Całą oprawę liturgiczną mieli w swej pieczy tercjarze, Młodzież Franciszkańska oraz Rycerze Świętego Franciszka z różnych stron Regionu.

Podziękowania za wspólną modlitwę, Eucharystię oraz wygłoszone Słowo Boże złożył w imieniu FZŚ Regionu Opolsko-Gliwickiego brat Adam Smoleń.

Po przerwie na posiłek, który przygotowali niezawodni przyjaciele Sanktuarium, o godzinie 14:00 została odprawiona Droga Krzyżowa na przyklasztornej kalwarii. O godzinie 15:00 w Grocie Lurdzkiej, została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia, po której zostały odprawione Nieszpory ku czci Maki Bożej Anielskiej. Na zakończenie uroczystości pielgrzymi otrzymali błogosławieństwo sakramentalne.

Zaznaczyć należy bardzo liczny udział wiernych w tym Odpuście, który co roku gromadzi ogromne rzesze wiernych z okolicznych miejscowości. Pielgrzymi mogli nabyć specjalnie przygotowany Kalendarz na Rok Pański 2018 z naszego Sanktuarium oraz wiele innych atrakcji.

Za: dominik.w-w.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda