Home Wiadomości Uroczystości odpustowe NMP Anielskiej z Porcjunkuli – patronki Bazyliki Kalwaryjskiej

Uroczystości odpustowe NMP Anielskiej z Porcjunkuli – patronki Bazyliki Kalwaryjskiej

Redakcja

W środę 2.08.2017 świętowaliśmy Uroczystość NMP Anielskiej z Porcjunkuli – Patronki bazyliki kalwaryjskiej. Z tej okazji w minioną sobotę i niedzielę przeżywaliśmy Odpust poświęcony Matce Bożej Anielskiej, który w dniu 05.08.2017 rozpoczęły o godz. 18.30 uroczyste Nieszpory.
W tegoroczny odpust wpisana została peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano.

W niedzielę (06.08.2017) o godz. 11.00 odprawiono uroczystą sumę odpustową pod przewodnictwem Kustosza Sanktuarium – O. Konrada Cholewy. W czasie niej do zawierzenia życia św. Michałowi Archaniołowi i Królowej Aniołów wzywał w bazylice Matki Bożej Anielskiej ks. Rafał Szwajca CSMA. Kustosz Sanktuarium – O. Konrad Cholewa przypomniał historię Porcjunkuli – odbudowanej przez św. Franciszka z Asyżu kapliczki i łaski odpustu wyproszonego przez Biedaczynę u Pana Jezusa. Wspomniał także, że fundator Kalwarii Mikołaj Zebrzydowski pragnął, by kościół nosił wezwanie św. Michała Archanioła, a ojcowie bernardyni – by jego patronką była Matka Boża. „Wspólnie doszli do rozwiązania – postanowili, by bazylika była pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej. W tym wezwaniu zawiera się i Matka Boża, i aniołowie, a więc także św. Michał Archanioł” – podkreślał.

W homilii ks. Rafał Szwajca mówił, że św. Michał Archanioł przybył na kalwaryjskie wzgórze, by razem z Matką Najświętszą w naszym życiu czynił niezwykłe rzeczy, cuda, które pochodzą od samego Boga. Podkreślał, że Matka Boża i św. Michał mają wiele wspólnego. Maryja jest Królową Aniołów, a więc Michał jest Jej poddanym. „Tutaj, u swojej Królowej, dobrze się czuje widząc tylu pielgrzymów, którzy ukochali to niezwykłe miejsce na naszej ojczystej ziemi” – zaznaczył. Według niego, św. Michał i Matka Boża Anielska uczą jednej, bardzo ważnej cnoty – pokory. „Maryja jest bardzo skromna, a św. Michał to pokorny anioł”– zauważył kaznodzieja.

Na koniec michalita wezwał do zawierzenia swojego życia, rodzin i całej Ojczyzny opiece św. Michała Archanioła.

W ramach odpustu odprawiono również Drogę Krzyżową za Zmarłych od stacji “U Piłata” o godz. 15.00, którą zwieńczyła Msza św. w bazylice o godz. 17.00.

Uroczystości zakończyły Nieszpory z procesją eucharystyczną po Placu Rajskim o godz. 18.15 (przewodniczył im Wikary klasztoru – O. Micheasz Okoński) oraz Msza św. koncelebrowana przez Prowincjała – O. Teofila Czarniaka o godz. 19.00, po której pożegnano figurę św. Michała Archanioła.

W dniu dorocznego Odpustu ku czci Matki Bożej Anielskiej, Patronki kalwaryjskiej bazyliki, wyrażamy naszą wielką wdzięczność Panu Bogu za to święte miejsce.

Wszystkim, którzy swoimi modlitwami i ofiarami przyczyniają się do upiększenia i rozwoju Kalwaryjskiego Sanktuarium, składamy serdeczne Bóg zapłać!

Za: kalwaria.eu.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda