Home WiadomościZ kraju Posiedzenie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

Posiedzenie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

Redakcja

W dniach 12 – 13 lutego 2022 roku odbyło się w Warszawie spotkanie prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy (PRDE). W sobotę członkowie Prezydium wzięli udział w Ingresie bpa Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który bullą Ojca św. Franciszka, został mianowany Biskupem Polowym Wojska Polskiego.

Po Mszy św., w godzinach popołudniowych rozpoczęły się obrady Prezydium, w czasie których poruszono następujące tematy:

1. Światowe Spotkanie Rodzin, które odbędzie się w czerwcu br. w Rzymie – przedstawiła p. Grażyna Koszałka, jako przewodnicząca Polonijnej Rady Rodziny.

2. Europejska Pielgrzymka Polonii do Lourdes w maju 2022 roku – przedstawił ks. Bogusław Brzyś, Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

3. Omówiono także program spotkania plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy, które odbędzie się w Centrum formacyjno-szkoleniowe „Księżówka” w Zakopanem w dniach 30 września – 2 października 2022 roku. Tematem przewodnim zebrania będzie „Wychowanie dzieci i młodzieży w dobie post-pandemicznej”.

W drugim dniu obrad, w niedzielę 13 lutego, członkowie Prezydium PRDE wzięli udział w uroczystej Mszy św. upamiętniającej 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, której przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. W czasie Eucharystii Medalem Konferencji Episkopatu Polski „Pro Polonia et Ecclesia” została odznaczona Pani Grażynie Koszałka z PMK w Hamburgu, przewodnicząca Polonijnej Rady Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W czasie spotkania członkowie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy podziękowali bp Wiesławowi Lechowiczowi za nieomal 11 letnią posługę duszpasterską wśród Polonii i Polaków za granicą.

PRDE została utworzona w 1992 roku, w jej skład wchodzą przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i laikatu z 18 krajów Europy. Na czele Rady stoi Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji, którego wspiera 8-osobowe Prezydium Rady.

Za: www.emigracja.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda