Home WiadomościZ kraju Postnie, ekologicznie i duchowo – wielkopostny kalendarz REFA

Postnie, ekologicznie i duchowo – wielkopostny kalendarz REFA

Redakcja

Mijający Wielki Post dał nam kolejną szansę, aby lepiej uporządkować swoje życie. Post pomaga przywrócić zachwianą równowagę, wspomóc siły obronne organizmu, leczyć choroby współczesnej cywilizacji. Jednocześnie może uzdrowić naszą duszę i zbliżyć do Boga. Franciszkańscy ekolodzy razem z czytelnikami portalu Święto Stworzenia tworzyli przez 6 tygodni codzienne inspiracje. Oto cały kalendarz wielkopostny REFA.

Idea takiego kalendarza została zaczerpnięta z pomysłu katolickiej archidiecezji Waszyngtonu pt. Caring for Creation Calendar – Lent 2014. Ale twórcy polskiej wersji z Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA przygotowali całkowicie nowe propozycje na kolejne postne tygodnie uwzględniając polski kontekst oraz głosy naszych chrześcijańskich ekologów.

Zachęcając do lektury papieskich tekstów i refleksji nad ważnymi problemami ekologicznymi, redaktorzy kalendarza wskazywali na duchowe i praktyczne sposoby ich realizacji. Wskazywali na ogromny potencjał, jaki posiadamy jako konsumenci poprzez mądre wybory: od wsparcia rolników rodzinnych i zakup produktów z ich gospodarstw, do radykalnego ograniczenia jedzenia mięsa w postnym czasie i zwrócenia uwagi na tradycyjną kuchnię postną. Motywowali do oszczędności, zdrowego trybu życia, rachunku sumienia oraz wdzięczności za Miłosierdzie Boże dla nas i świata całego!

Okazało się też, że w wielu proponowanych praktykach mogą spotkać się ambitni ekolodzy i chrześcijanie. Zarówno ekoetyka, teoria zrównoważonego rozwoju, jak i etyka chrześcijańska, jest propozycją trudną i wymagającą, postulującą samoograniczenie się i wyrzeczenia. Potrzebne są zatem nowe siły i motywacje dla nowej jakości. W zamian dostaniemy szczęście uczestnictwa w tworzeniu świata bardziej przyjaznego zwierzętom, ludziom i całemu stworzeniu.

Aktualizowany co tydzień  ekologiczny kalendarz REFA na kolejne tygodnie Wielkiego Postu jest do pobrania na portalu Święto Stworzenia oraz na facebookowym profilu.  Mamy zatem nadzieję, że wykorzystaliśmy tegoroczną szansę jaką ofiarował nam Kościół. W ciągu tych tygodni udało się wprowadzić więcej pokoju w relacji z Bogiem, bliźnimi i całym stworzeniem. Może staną się inspiracją do ich rozwijania i zmiany stylu życia, w którym moralne wskazówki wiążą się z codzienną praktyką działania.

sj

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda