Home WiadomościZ kraju Poświęcenie kamienia węgielnego pod nowy kościół Misjonarzy oblatów w Opolu

Poświęcenie kamienia węgielnego pod nowy kościół Misjonarzy oblatów w Opolu

Redakcja

W opolskiej parafii pw. św. Jana Pawła II odbyła się dzisiaj uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego nowego kościoła oraz poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę nowej świątyni. Popołudniowe nabożeństwo pod przewodnictwem biskupa opolskiego poprzedziła suma odpustowa w intencji budowy kościoła parafialnego pod przewodnictwem o. Pawła Zająca OMI. Uczestniczyli w niej parafianie oraz projektanci i wykonawcy powstającego obiektu. W uroczystościach wzięli także udział Rycerze św. Jana Pawła II wraz z legatem brata generała – Bartłomiejem Janygą na czele.

Kazanie wygłosił o. Józef Czernecki OMI.

Ta dzisiejsza niedziela to wyjątkowy czas. Po pierwsze, bo mamy pochylić się nad tą najważniejszą, podstawową tajemnicą Boga Jedynego w trzech Osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Ale też, widzimy tutaj, przygotowana tablica poświęcenia kamienia węgielnego. To właśnie też kolejny, bardzo ważny etap. Ten dzień 30 maja 2021 roku wpisze się na stałe, na wieki właśnie w historię tej parafii, tego miasta. Pozostanie poświęcony kamień węgielny, ten fundament, na którym budujemy kościół pod wezwaniem Jana Pawła II Wielkiego – wskazywał ekonom prowincjalny.

Nawiązując do tajemnicy wspomnienia liturgicznego, kaznodzieja ukazywał prawdę teologiczną o Trójcy Świętej. Konkludując wskazał, że istotą Boga jest miłość. Zachęcał, aby wierzący wzrastali w Jego miłości, tworząc wspólnotę Kościoła.

Kiedy przeżywamy i rozważamy o tajemnicy Trójcy Przenajświętszej, możemy dziękować za kolejny krok w rozwoju tej wspólnoty parafialnej. (…) Będziemy cieszyli się uroczystością poświęcenia kamienia węgielnego. (…) My mamy budować wspólnotę osób wierzących, bo jesteśmy właśnie dziećmi jednego Boga. I tak jak ten kościół z cegieł potrzebuje tego fundamentu, tak i my potrzebujemy takiego kamienia węgielnego. (…) Tym kamieniem węgielnym ma być dla nas miłość.

O godzinie 15.00 rozpoczęło się nabożeństwo pod przewodnictwem biskupa opolskiego Andrzeja Czai. Zgromadziło wielu parafian, przedstawicieli duchowieństwa na czele z dziekanem dekanatu opolskiego, ks. Rudolfem Świercem, misjonarzy oblatów z pobliskich domów zakonnych. Biskupowi towarzyszył o. Paweł Zając OMI – Prowincjał Polskiej Prowincji, o. Sławomir Dworek OMI – wikariusz prowincjalny i superior lokalnej wspólnoty oraz o. Damian Dybała OMI – proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II. W uroczystości uczestniczyli również projektanci i wykonawcy budowy oraz przedstawiciele władz samorządowych, na czele z wojewodą opolskim – Sławomirem Kłosowskim i prezydentem miasta Opole – Arkadiuszem Wiśniewskim.

Biskup opolski w słowie wstępnym mówił o znaczeniu kamienia węgielnego.

Prosimy Pana Boga, aby nam pomógł zbudować na trwałe świątynię, ale równocześnie przy budowie tej świątyni, aby nam pomógł zbudować wspólnotę, tych, którzy do tej świątyni będą chodzić, z niej będą czerpać – mówił bp Andrzej Czaja.

Ordynariusz opolski wezwał także, aby budowa kościoła dokonywała się w czystości i świętości serca. Z tego też powodu zgromadzeni odmówili wspólnie koronkę do Bożego Miłosierdzia.

W homilii po proklamowaniu Ewangelii, biskup Andrzej Czaja mówił:

Jezus jest kamieniem węgielnym Kościoła, czyli tym kamieniem, bez związania z którym ani fundament nie będzie trwały, ani cała budowla. To jest ten kamień wiążący w budowli Kościoła – Jezus Chrystus. Kiedy dzisiaj tutaj dokonujemy poświęcenia kamienia węgielnego, to jest też druga, głębsza warstwa tego wydarzenia. To jest ten moment, kiedy trzeba sobie przypomnieć tę prawdę o Jezusie jako kamieniu węgielnym Kościoła, który stanowimy. Bez tego kamienia węgielnego nie zbudujemy kościoła i nie będzie wzrostu Kościoła. (…) Już ojcowie mi mówią, że jest wiele wspaniałego związania. I dobrze, że to związanie nie dokonuje się tylko na poziomie relacji ludzkich. (…) Na takich więziach czysto ludzkich Kościół nie powstanie.

Hierarcha wskazywał na konieczność związania z Chrystusem.

Ten kościół, który budujemy tutaj pod wezwaniem św. Jana Pawła II dla mnie jako biskupa opolskiego jest takim wielkim znakiem. Pomników jest wiele, są już nawet jakieś figury i obrazy, ale kościołów poświęconych św. Janowi Pawłowi II jest mało. (…) Ufam, że to będzie taki kościół-znak, kościół wołający o to, żebyśmy w tym XXI wieku budowali na tym, który z nas Polaków był nam wielką i jest nam wielką opoką. Kiedy człowiek w Kościele jest żywą komórką, albo takim żywym kamieniem? Kiedy my troszczymy się o tę więź z Bogiem – przekonywał biskup opolski – Budujecie ten kościół nie po to, żeby tu w polach stanął, nie po to, by był pomnikiem Jana Pawła II, budujecie go dla siebie, żeby tutaj przychodzić i czcić Pana. Pięknie to jest wypowiedziane w tej modlitwie, którą wyśpiewałem. Po co kościół? Żeby czcić Pana, miłować Boga, żeby iść Jego śladami i stawać się świątynią Ducha. Przystępujemy do tego kulminacyjnego momentu naszego spotkania modlitewnego, czyli do poświęcenia kamienia węgielnego – zwrócił się do zebranych o. Paweł Zając OMI, prowincjał – Ten kamień, jak mogliście zauważyć, to jest niewielka w sumie płytka marmurowa, pochodząca z bazyliki św. Piotra w Rzymie. Była częścią tego pierwszego nagrobku Ojca Świętego Jana Pawła II. Później, kiedy po kanonizacji św. Jan Paweł II spoczął w głównej przestrzeni bazyliki, takie fragmenty tego nagrobku stały się możliwe do wykorzystania. Wiele kościołów na całym świecie prosi o takie fragmenty skały z podnóża bazyliki św. Piotra. W naszym przypadku to jest fragment tego właśnie nagrobku. A ponieważ św. Jan Paweł II patronuje parafii i kościołowi, cieszymy się, że możemy właśnie taki kamień węgielny pod tę świątynię położyć.

Po podpisaniu aktu erekcyjnego kościoła pw. św. Jana Pawła II został on złożony w specjalnej kapsule i zamurowany w elemencie konstrukcyjnym powstającej świątyni. Po poświęceniu kamienia węgielnego i błogosławieństwie, uczestnicy uroczystości mogli spotkać się przy wspólnym posiłku.

Za: oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda