Home WiadomościZe Świata Salezjański biskup z Paragwaju domaga się pracy i szczepionek dla swojego ludu

Salezjański biskup z Paragwaju domaga się pracy i szczepionek dla swojego ludu

Redakcja

“Jeśli w pierwszym roku pandemii mieliśmy mniej zgonów, a więcej bezrobotnych, to w tym drugim roku pandemii mamy więcej osób zmarłych i więcej bez pracy. A to dlatego, że trudno jest nam dobrze wykonywać swoją pracę i nie ma wzorowej kary dla osób, które źle wykorzystały pieniądze ludzi  w tym kluczowym momencie pandemii”. Tymi słowami biskup Wikariatu Apostolskiego Chaco Paraguayo, bp Gabriel Narciso Escobar Ayala, salezjanin, potępił zło, jakie dotyka powierzone mu owce, co uczynił w czasie Mszy św. w uroczystość Maryi Wspomożycielki w dniu 24 maja.

“Nadal mamy prawie że ‘zero’ inicjatyw w celu nabycia wystarczająco dużej ilości szczepionek przeciwko Covid-19, dzięki którym można byłoby uodpornić większość naszej populacji ” – powiedział biskup w czasie  homilii. “Znów znajdujemy się jak w ostatnim wagonie pociągu. Jak długo jeszcze będziemy partaczyć robotę?” – kontynuował biskup.

Refleksja biskupa łączy się z bardzo wielkim zaniepokojeniem ludności, które dotyczy dostępu do szczepionek przeciw Covid-19. Paragwaj przeszedł pierwszą fazę pandemii z bardzo małą liczbą zgonów, podczas gdy teraz kraj cierpi, ponieważ machina rządowa, która powinna zająć się szczepieniami, działa powoli i z wieloma trudnościami.

Dla salezjańskiego biskupa odpowiedzialność za ten stan rzeczy należy utożsamić z dominacją i niezdolnością rządzących partii politycznych do rozwiązywania rzeczywistych problemów ludzi. “Przwódcy tych instycji partyjnych powinni znaleźć sposób rozwiązania problemów i położenia kresu wielkim nierównościom w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, co dotyczy rolników, robotników, zamykania miejsc pracy czy utraty źródeł zarobku, ze szkodą dla tychże”.

Jednocześnie biskup salezjanin wskazał wiernym na wzór Maryi Wspomożycielki, przykład do naśladowania w zakresie pokory, prostoty, wspaniałomyślności, służby potrzebującym, poszukiwania prawdy, z ufnością i zaufaniem Bogu.

W dniu 26 maja, dwa dni po jego mocnym apelu i kategorycznym potępieniu, co uczynił ujmując się za ludnością Chaco Paraguayo, bp Escobar Ayala miał przyjemność poświęcenia i położenia kamienia węgielnego pod budowę nowego szpitala w Górnym Paragwaju, na obszarze Chaco. “W końcu, po wielu latach oczekiwania, ludzie mogą zobaczyć z bliska jakąś oznakę zainwestowania w sektor zdrowotny, zwłaszcza na terenach leżących daleko od stolicy” – stwierdził przy tej okazji. 

Do tej pory w Paragwaju na Covid-19 było zakażonych 352 tys. osób, a zmarło ponad 9 tys. na ogólną liczbę 7 milionów mieszkańców. Również arcybiskup Asunción, abp Edmundo Ponciano Valenzuela Mellíd, także salezjanin, już w kwietniu potępił powolność i niewydolność zarządzania krajowym programem szczepień.

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda