Home WiadomościZ kraju Posypmy głowy popiołem i… nawracajmy się!

Posypmy głowy popiołem i… nawracajmy się!

Redakcja

„Środą Popielcową rozpoczynamy święty czas Wielkiego Postu. Podejmijmy ten kolejny dar Boga i chciejmy przeżyć go w duchu prawdziwie chrześcijańskim” – powiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry podczas Mszy św. dla wspólnoty paulińskiej, która została odprawiona o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej.

„Posypanie głów popiołem wskazuje na naszą zależność od Boga, ustawia nas w perspektywie ostatecznego celu – życia wiecznego. Aby otrzymać niezasłużony dar zbawienia, spoglądając na przykład Zbawiciela, który oddał za nas życie, jesteśmy wezwani do pokuty, modlitwy i dzieł miłosierdzia” – mówił o. Polak.

W homilii kontynuował: „Posypanie głów popiołem to niezwykła ceremonia, najgłębsza prawda życiowa mówiąca o przemijalności naszego życia i potrzebie pokutowania za popełnione zło. To wezwanie do pokuty, które chcemy potraktować na serio. W wielkopostną drogę pokuty nie wyruszamy sami, w pojedynkę, ale tę drogę podejmuje cały Kościół. Będziemy czynić pokutę za grzechy, razem się modlić rozważając Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale. To wszystko ma nam pomóc w tym, by Pan Bóg w Sakramencie Pokuty i Pojednania nawrócił nasze serca, byśmy przylgnęli bardziej do Niego, co najważniejsze byśmy na nowo odkryli, że jesteśmy Jego umiłowanymi dziećmi”.

„Popiół nie może być ostatnim słowem, tak, jak śmierć nie jest ostateczną rzeczywistością człowieka. Z popiołu u Boga ma powstać coś nowego. Poprzez Pana Jezusa śmierć stała się dla całego stworzenia bramą do życia wiecznego. Przecież dorodne ziarno pszenicy wrzuca się do ziemi, aby powstało nowe, wielokrotnie bogatsze życie. Pochylmy zatem nasze głowy, pozwólmy posypać je popiołem na znak, że chcemy zbliżyć się do Chrystusa, i z Nim pozostawać na drodze wiodącej ku życiu wśród prawdziwych wartości” – zachęcił kaznodzieja.

We Mszy św. uczestniczyła m.in.: Jasnogórska Szkoła Muzyczna, grono pedagogiczne i rodzice uczniów.

Obrzęd posypania głów popiołem ma miejsce podczas każdej Mszy św. z udziałem wiernych. Dzisiaj zostanie także odprawiona pierwsza w tegorocznym Wielkim Poście Droga Krzyżowa. Modlitwa rozpocznie się o godz. 16.45 w Kaplicy Matki Bożej.

Czterdziestodniowy Wielki Post, liczony od Środy Popielcowej, zamykany jest obchodami liturgii Wielkiego Tygodnia, które rozpoczynają się w Niedzielę Palmową, czyli ostatnią niedzielę przed świętami Zmartwychwstania. Ostatnie dni Wielkiego Tygodnia, począwszy od wielkoczwartkowego wieczoru, należą już do Triduum Paschalnego. Obejmuje ono, związane z misterium eucharystycznym, uroczystości Wielkiego Czwartku, wielkopiątkowe wspomnienia męki i śmierci Chrystusa, poprzedzone wielogodzinną adoracją Bożego Grobu radosne przeżycia Wigilii Paschalnej – nocy Wielkiej Soboty aż po triumf Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Wydarzenia Wigilii otwierają okres wielkanocny.

W Polsce wielkopostne zwyczaje i obrzędy Wielkiego Postu to: nabożeństwo Drogi Krzyżowej, udział w „Gorzkich Żalach”, powstrzymanie się od zabaw i wesel hucznych, wstrzemięźliwość i post ścisły, jałmużna postna, zakrywanie krzyży i obrazów.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda