Home WiadomościZ kraju Powierzenie kościoła pw. Dobrego Pasterza Ojcom Paulinom

Powierzenie kościoła pw. Dobrego Pasterza Ojcom Paulinom

Redakcja

8 sierpnia metropolita łódzki powierzył kościół pw. Dobrego Pasterza w Łodzi ojcom paulinom. W uroczystości wziął udział Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, bracia zakonni, księża oraz parafianie. Mszy Świętej przewodniczył nowo ustanowiony proboszcz o. Wojciech Dec. 

Wierni z parafii wyrażając radość, powitali ojców paulinów, którzy od tej pory będą gospodarzami kościoła pw. Dobrego Pasterza w Łodzi. Złożyli serdeczne życzenia i wyrazili nadzieję na owocną pracę duszpasterską w całej wspólnocie. Zapewnili o wsparciu i pomocy w głoszeniu Dobrej Nowiny.

Kanclerz kurii metropolitalnej łódzkiej ks. Zbigniew Tracz przywitał ojców paulinów w nowej parafii, która w tym roku obchodzi 70-lecie istnienia.

– Ksiądz arcybiskup Grzegorz chce, aby Łódź była ubogacona nowymi charyzmatami. Dziś tu w tym miejscu rozpoczynają swoją działalność duszpasterską, pracę duszpasterską ojcowie paulini, którzy mają zawołanie „Solus cum Deo solo”, „Sam na sam z Bogiem”- tłumaczył ks. Zbigniew Tracz

Następnie, dziekan dekanatu Łódź-Bałuty ks. Paweł Lisowski odczytał dekret, w którym ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś ustanowił ojca Wojciecha Deca proboszczem parafii pw. Dobrego Pasterza w Łodzi. Ksiądz Lisowski zwrócił się także do wiernych, tłumacząc, że od tej pory ojciec paulin z mandatu arcybiskupa będzie pełnił posługę duszpasterską w tejże wspólnocie. 

Przed rozpoczęciem Eucharystii o. Wojciech Dec przywitał wszystkich parafian, którzy przybyli na tą wyjątkową uroczystość. 

– Bardzo serdecznie chcę już teraz podziękować za to, że jesteście, że możemy wspólnie jako wspólnota parafialna rozpoczynać tą naszą drogę wiary, drogę miłości, uwielbienia Pana Boga, oddawania czci Matce Najświętszej – powiedział nowy proboszcz

W homilii o. Wojciech Dec zwrócił uwagę na słowa Pana Boga, skierowane do nas w czytaniach i Ewangelii. 

– Liturgia słowa pięknie łączy wezwanie tej świątyni z tym, co mówi dzisiaj do nas Bóg poprzez swoje słowo. Dobry Pasterz karmi nas nie jakimś pokarmem skądś, ale karmi nas samym sobą. Jezus mówi: Ja jestem chlebem żywym. Kto we mnie wierzy, ma życie wieczne – tłumaczył duszpasterz

Mówił, że bardzo ważne we wspólnocie jest karmienie się Jezusem Chrystusem, ponieważ w nim jest nasze zbawienie. Zwracając się do wiernych, podkreślał, że wszystko, co będą robić, ma doprowadzać ich do najważniejszego celu, czyli do samego Boga.

– Cokolwiek będziemy tu czynić, jakiekolwiek dzieło, jakiekolwiek inicjatywy to wszystko zawsze ma nas prowadzić do tego, byśmy się jednoczyli z Jezusem Chrystusem, bo nic innego nie jest ważniejsze. On jest pokarmem na życie wieczne. I to niech będzie nasza wspólna, największa troska – powiedział paulin

Proboszcz wskazywał także na Maryję prowadzącą do Chrystusa, Dobrego Pasterza. Powiedział, aby powierzyć  siebie Matce, a przez jej wstawiennictwo umacniać się na drodze wiary. 

Na zakończenie zachęcał, aby nieustannie trwać przy źródle życia, przy Chrystusie.

– Myślę, że naszym wspólnym doświadczeniem jest to, że jeśli przyjmujemy Chrystusa, słuchamy Jego słowa, karmimy się Nim, to jedynie On pośród całej naszej różnorodności jest gwarantem, fundamentem naszej jedności. Wtedy można się pięknie różnić, a jednocześnie być razem. Wtedy niknie i ginie wszelka wrzaskliwość, uniesienie, kiedy Chrystus jest dla mnie chlebem życia – podsumował o. Dec.

Po wygłoszonej homilii o. Wojciech Dec złożył uroczyste wyznanie wiary. Jest to charakterystyczny moment dla obrzędu wprowadzenia nowo mianowanego proboszcza, ponieważ wypowiada on skład apostolski indywidualnie przed zgromadzonym ludem.

Na zakończenie głos zabrał Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Zwrócił się do parafian z prośbą o pomoc i modlitwę, która pomoże budować nową wspólnotę.

– Od tego dnia ufamy, że będziemy wskazywać wam na Boga, na Bożą Matkę Maryję, na te wszystkie znaki, które w tej parafii wskazywały na nasz zakon – powiedział o. Chrapkowski

Generał Zakonu Paulinów podkreślał, że jest to miejsce, w którym należy modlić się o dalsze krzewienie wiary, o głoszenie wszystkim Chrystusa. Dodał, że cały zakon będzie prosił o potrzebne łaski dla tej parafii. 

– Pragnę wszystkich zapewnić o tym, że od dzisiejszego dnia zostajecie włączeni do naszej zakonnej modlitwy – podsumował o. Arnold Chrapkowski

Od 8 sierpnia w parafii pw. Dobrego pasterza w Łodzi będzie posługiwać czworo paulinów. Są oni ze zgromadzenia zakonnego, które w stuletniej historii naszej diecezji nie administrowało jeszcze parafią w granicach Łodzi. 

Za: www.archidiecezja.lodz.pl

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda