Home WiadomościZ kraju Powierzenie kościoła pw. Podwyższenia Świętego Krzyża ojcom dominikanom

Powierzenie kościoła pw. Podwyższenia Świętego Krzyża ojcom dominikanom

Redakcja

8 sierpnia we wspomnienie św. Dominika kościół pw. Podwyższenia Świętego  Krzyża w Łodzi został powierzony ojcom dominikanom. W uroczystości uczestniczył Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów o. Paweł Kozacki OP, a także bracia zakonni i parafianie. Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Marek Marczak. 

Na początku łódzki biskup pomocniczy przeczytał dekret, w którym ks. abp Grzegorz Ryś ustanowił ojca Marka Rojszyka OP proboszczem parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi. 

Ksiądz Biskup Marek Marczak przybliżył historię św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Odniósł się do listu papieża Franciszka z okazji jubileuszu 800-lecia śmierci świętego. Zwrócił także uwagę na wyjątkowość i znaczenie tego kościoła dla miasta, który został wybudowany zarówno przez katolików jak i ewangelików w połowie XIX. Ksiądz Biskup wyraził radość, że wierni będą mogli doświadczyć charyzmatu właśnie zakonu ojców dominikanów. 

Podczas Mszy Świętej homilię wygłosił prowincjał o. Paweł Kozacki OP. Nawiązując do Liturgii Słowa, tłumaczył, że posługa misyjna dominikanów jest odpowiedzią na słowa, nakaz misyjny Jezusa. To właśnie św. Dominik jest tego przykładem, ponieważ głosił Ewangelię ludziom, którzy nie poznali Jezusa. 

Ojciec Paweł Kozacki OP wspomniał o związku dominikanów z krzyżem Chrystusa Pana, który został wyrażony przez Fra Angelico. Namalował on fresk, który przedstawia św. Dominika obejmującego krwawiący krzyż. Miało to pokazać oddanie zakonnika do tego, co mówi krzyż. Całość wskazuje na wywyższenie miłości Chrystusa, który umiera, by Jego krew dotknęła każdego człowieka, aby wszyscy zostali zbawieni. 

Prowincjał wytłumaczył, że św. Dominik chciał nieść Chrystusa tym, którzy nigdy o nim nie słyszeli. Przytulając się do krzyża, modlił się za niewierzących i nieznających Jezusa. Pragnął nieść Dobrą Nowinę całemu światu.

Na zakończenie wyraził nadzieję na zawiązanie wspólnoty, która przyniesie wiele owoców z głoszenia Ewangelii, głoszenia miłości Chrystusa. 

Po homilii nowy proboszcz złożył indywidualne wyznanie wiary. 

Na zakończenie Mszy Świętej, po uroczystym odśpiewaniu hymnu Te Deum parafianie przywitali nowego proboszcza i wyrazili nadzieję na owocny czas dla całej wspólnoty.

 

Za: www.archidiecezja.lodz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda