Home WiadomościZ kraju Powstało Sercańskie Centrum Duchowości

Powstało Sercańskie Centrum Duchowości

Redakcja

Powrócić do Serca Jezusa

Trwamy w dziękczynieniu dobremu Bogu i pasterzom polskiego Kościoła za ponowienie aktu oddania naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, co miało miejsce 11 czerwca 2021 r. Ale chcemy zapytać: i co dalej? Zadajemy to pytanie po to, by nie zatrzymać się tylko i wyłącznie na kolejnych rocznicowych obchodach. Traktujemy to wydarzenie jako impuls, jako Boże tchnienie Jezusowego Serca.

Wydobywać ze skarbca rzeczy nowe i stare

W Kościele znajdujemy różne formy i przejawy kultu i pobożności.  Wśród nich kult Serca Jezusowego, który śmiało można uznać na nieoceniony kościelny skarb. Kierując się biblijną mądrością warto ukazać ten kilkuwieczny skarb z nową świeżością, w nowych formach, nieco nowym językiem. I takie zadanie stawia sobie powstałe Sercańskie Centrum Duchowości przy Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Jezusowego, którego oficjalne otwarcie nastąpi jesienią br. w Krakowie z udziałem przedstawicieli różnych środowisk kościelnych w Polsce.

Propozycja dla parafii

Zeszyt „Pierwsze piątki miesiąca”, który ukaże się w październiku br., będzie zaadresowany do duszpasterzy. Pierwszy z nich obejmie sześć pierwszych miesięcy nowego roku kościelnego i duszpasterskiego. Później będą ukazywać się kolejne w systemie półrocznym. Pakiet pierwszo piątkowy będzie obejmował punkty do kazań na niedzielę przed pierwszym piątkiem, by powiedzieć uczestnikowi niedzielnej Eucharystii, dlaczego warto przyjść w najbliższy piątek do kościoła. Tematem niedzielnym pierwszego roku będzie 12 obietnic z objawień św. Małgorzacie Marii Alacoque. Druga i trzecia część materiałów będzie obejmować punkty do kazań, modlitwę wiernych oraz nabożeństwo wynagradzające przed wystawionym Najświętszym Sakramentem na pierwszo piątkową Mszę św. z udziałem dzieci i z udziałem dorosłych. Każdy miesiąc będzie osadzany na fundamencie biblijnym, jak choćby pierwszy temat na listopad br. „Odnów nas, Boże, nasz Zbawco” Ps 85 – Serce Jezusa, ulecz moją chorą duszę. Dla dzieci zaproponujemy dostosowaną czasowo adorację eucharystyczną z wezwaniami do Serca Jezusa, uwzględniającymi język i wrażliwość dziecięcą, jak choćby wezwanie „Serce Dzieciątka Jezus, naucz mnie kochać co raz więcej”.

Program dla rodziców dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii świętej. Na wiosnę przyszłego roku będzie dostępny program duszpasterski na parafialne spotkania z rodzicami dzieci przed pierwszą komunią świętą. Będzie obejmował 7 spotkań, od października do kwietnia, do przeprowadzenia w czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca. Będzie miał charakter ewangelizacyjny w duchu osobistego poświęcenia się  Sercu Jezusa. Celem jest praktykowanie wraz z dziećmi, jeszcze przed pierwszą komunią, pierwszych piątków oraz doprowadzenia do poświęcenia się rodziny Bożemu Sercu przed uroczystością komunijną. Program obejmie również przebieg białego tygodnia.

Katechezy szkolne. Na stronie Centrum będą dostępne katechezy do przeprowadzenia w szkole na dwa lub trzy dni przed każdym pierwszym piątkiem miesiąca. Służyć to ma zarówno ugruntowywaniu tej praktyki, jak i przypominaniu o niej. Katechezy będą przygotowywane dla dwóch poziomów: dla klas IV-VI szkoły podstawowej oraz dla klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz dla klas szkół ponadpodstawowych.

Rekolekcje parafialne „Zapisani w Sercu Jezusa”. To możliwość przeprowadzenia rekolekcji w parafii w obecności relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque. Ich zasadniczym rysem jest osobisty akt poświęcenia się Sercu Jezusa we wspólnocie parafialnej. Podjęcie decyzji o takim akcie oddania pociąga za sobą konsekwencje zmiany stylu życia, na życie w łasce Bożej i budowanej wokół siebie jedności w rodzinie, w Kościele i w społeczeństwie.  Rekolekcje przebiegają według ułożonego programu duchowego „Otwarte i zranione serce. Droga 7 kroków od grzechu do wolności”. To osobisty akt oddania się Sercu Jezusa wpisany w kerygmat chrześcijański. Parafie, które zdecydują się na przeprowadzenie takich rekolekcji, będziemy zachęcać, by w każdy pierwszy piątek miesiąca stworzyć możliwość złożenia takiego aktu przez kolejne osoby. Pomocą w tym stanie się dostępny duchowy program „Otwarte i zranione serce”, które umożliwi każdej osobie na osobiste przygotowanie się do złożenia aktu oddania.

Czytanki na nabożeństwa czerwcowe. Corocznie wydawane rozważań na nabożeństwa czerwcowe będziemy przygotowywać w duchu spójności z tematem przeżywanego roku duszpasterskiego. Kult Serca Jezusa ma bowiem zawsze zadanie współodczuwać z Kościołem. I tej zasady mocno będziemy się trzymać.

Propozycje dla świeckich i duchownych

Propozycje dla świeckich poza parafią, czyli w domu rekolekcyjnym, są skierowane do tych, którzy oprócz Eucharystii i konferencji potrzebują indywidualnych rozmów i duchowego prowadzenia podczas trwania rekolekcji. Każda z naszych propozycji opiera się na osobistym akcie oddania się Sercu Jezusa. Zapraszamy na następujące sesje: „Serce Jezusa, odwieczne upragnienie świata” – rekolekcje dla osób indywidualnych; „Serce Jezusa, królu i zjednoczenie serc wszystkich” – rekolekcje dla małżonków ze stażem 18+; „Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia” – rekolekcje dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

Pragniemy, zgodnie z prośbą Sługi Bożego o. Dehona – założyciela sercanów, zaprosić także kapłanów na rekolekcje zatytułowane: „Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości”. Proponując duchową drogę opartą na osobistym poświęceniu się Sercu Jezusa chcemy pomóc w odnowieniu swojej wiary i powołania, przeżywanych we wspólnocie Kościoła.

Początek drogi

Sercańskie Centrum Duchowości, które rozpoczyna swoją działalność, to początek drogi. Mamy serca rozgrzane miłością Serca Jezusa. Inspiruje  On nas do podejmowania misji ewangelizacyjnej w budowaniu królestwa Serca Jezusa w duszach i w społeczeństwie.  Rozpoczynamy z konkretnymi propozycjami duszpasterskimi, ale i  z jednoczesnym przekonaniem, że będą one podlegać nieustannej weryfikacji. Chcemy być otwarci na różne głosy i wsłuchiwać się w opinie duszpasterzy i świeckich, by podejmować te wyzywania, które postawi przed nami kolejny etap czasu. Wspólnota SCD obejmuje aktualnie bisko 20 osób, wśród których są sercanie i świeccy.

Zapraszamy duchownych i osoby życia konsekrowanego, którym bliski jest kult Serca Jezusowego na konferencję pastoralną, która będzie miała miejsce w dniach 8-9 października br. w Krakowie w ośrodku Domus Mater. Na zakończenie pierwszego dnia konferencji będziemy modlić się bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, prowadzonej przez ojców jezuitów, czyli w miejscu, w którym 100 lat temu, jak również i w tym roku, zostaliśmy zawierzeni jako naród i Kościół w Polsce Sercu Jezusowemu.

Zaproszenie [PDF]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda