Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: tłumy na obchodach 370. rocznicy śmierci Jeremiego Wiśniowieckiego

Święty Krzyż: tłumy na obchodach 370. rocznicy śmierci Jeremiego Wiśniowieckiego

Redakcja

Tłumy pielgrzymów i turystów uczestniczyły w obchodach 370. rocznicy śmierci księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, które odbyły się 22 sierpnia na Świętym Krzyżu.

Na obchody poświęcone legendarnej postaci księcia, którego ciało spoczywa w świętokrzyskim klasztorze, złożyły się na m.in.: uroczysta Eucharystia, konferencja popularnonaukowa, a także widowiskowa inscenizacja pn. „Opowieść jako żywa…”, pokazy potyczek konnej husarii, parady wojsk i dworu oraz popisy władania bronią.

Uroczystość rocznicową rozpoczęła Msza święta, której przewodniczył o. dr Paweł Zając OMI, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Podczas panelu edukacyjnego, który poprowadził prof. dr hab. Krzysztof Bracha (UJK), pielgrzymi i turyści wysłuchali trzech referatów, w których przypomniana został postać bohatera uroczystości – wielkiego księcia, rycerza i patrioty oraz tło historyczne, czasów kiedy żył.

Prof. dr hab. Waldemar Kowalski (UJK) wygłosił referat pt. „Staropolskie funeralia i pogrzeb, którego nie było”. Na temat działalności wojskowej Jeremiego Wiśniowieckiego w latach 1648-1651 mówił prof. dr hab. Dariusz Kupisz (UMCS). Dr Tomasz Ossowski (Kielce) mówił na temat księcia i problemu kozackiego przedstawianego w ukraińskich i polskich programach szkolnych od międzywojnia po współczesność.

Superior o. Marian Puchała OMI, podkreślił, że organizacja patriotycznej uroczystości jest ważnym wydarzeniem dla oblackiego klasztoru.

Na błoniach świętokrzyskich widowisko pn. „Opowieść jako żywa…” rozpoczęło się od parady wojsk i dworu w wykonaniu zasłużonych inscenizatorów i rekonstruktorów historycznych z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Przedstawiony został życiorys Jeremiego Wiśniowieckiego – od lat młodzieńczych aż do jego śmierci. Narracja opisująca żywot księcia przepleciona była pokazami tańca dworskiego, muzyki i śpiewu, walk na dawną broń białą.

Zgromadzeni mogli zobaczyć m. in. konny turniej husarski, gonitwy, cięcia szablą, pokazy musztry pikinierów, bal dworski i prezentację strojów z epoki. Zainteresowanie wzbudziły też „Żywe Szachy”, odwzorowujące przebieg bitwy pod Beresteczkiem z 1651 roku.

Rekonstrukcji historycznej towarzyszyły przygotowane przez gminy powiatu kieleckiego prezentacje regionalnych potraw i rękodzieła. O animacje dla dzieci zadbało Centrum Bajki w Pacanowie. Wystąpił też zespół muzyki dawnej Huskarl.

Swoja działalność i ofertę także zaprezentowały: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach oraz 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Miłośnicy militariów mogli zobaczyć m.in. umundurowanie i sprzęt, w tym motocykl i quad wojskowy oraz pojazd specjalny HMMWV, czyli wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności.

Organizatorami obchodów 370. Rocznicy księcia Jeremiego Wiśniowieckiego były m.in.: Starostwo Powiatowe w Kielcach, świętokrzyskie Zgromadzenie Zakonne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Uniwersytet Jano Kochanowskiego w Kielcach. Patronat honorowy nad widowiskiem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Książę Jeremi Michał Wiśniowiecki herbu Korybut (zwany Jaremą) ur. 17 sierpnia 1612 w Łubniach. Zmarł nagle 20 sierpnia 1651 r. w obozie wojsk koronnych pod Pawołoczą na Ukrainie. Był księciem na Wiśniowcu, dowódcą wojsk koronnych, wojewodą ruskim, starostą przemyskim, starostą nowotarskim, ojcem króla polskiego Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Żona, księżna Gryzelda Konstancja z Zamoyskich Wiśniowiecka, obawiając się sprofanowania zwłok męża przewiozła trumnę z jego doczesnymi szczątkami na Święty Krzyż i złożyła w grobowcu rodziny Oleśnickich.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założone zostało z inicjatywy Bolesława Chrobrego w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

apis / Święty Krzyż

KAI 

(fot. Monika Miller/Radio Kielce) 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda