Home WiadomościZ kraju Pożegnania: br. Fabian Ożóg OSPPE

Pożegnania: br. Fabian Ożóg OSPPE

Redakcja

Ze smutkiem przekazujemy informację, że 8 grudnia – w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – w wieku 89 lat, przeżywszy 59 lat życia zakonnego, zmarł br. Fabian Ożóg.

Br. Fabian urodził się 12 kwietnia 1930 r. w Nienadówce, arch. przemyska. Pierwsze śluby zakonne złożył 31 maja 1960 r., a śluby wieczyste sześć lat później – 31 maja 1966 r.

Przez kilkadziesiąt lat prowadził gospodarstwo rolne klasztoru nowicjackiego w Leśniowie koło Żarek położonym na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Chociaż swoje powołanie zakonne odnalazł na Jasnej Górze, to praktycznie całe swoje zakonne życie przeżył w jednym klasztorze w Leśniowie koło Żarek.

Jak wspominał br. Fabian w wywiadzie dla Radia Jasna Góra, jego powołanie zrodziło się na Jasnej Górze: „W moim powołaniu utwierdziłem się dopiero, jak byłem na Jasnej Górze z pielgrzymką, jeszcze jako młodzieniec, przed Zakonem. Czytałem też ‘Potop’, o paulinach, i to mi się bardzo spodobało. Prosiłem Matkę Boską, żeby mnie wysłuchała. Zgłosiłem się 31 sierpnia w 1957 roku do paulinów, i od razu zostałem przyjęty. Przyszedłem tu z myślą, że zostanę na Jasnej Górze. Ale po pół roku kandydatury zostałem skierowany do nowicjatu, a tam mnie upatrzyli, i na gospodarza zostałem tam”.

Br. Fabian był wzorem pracowitości i niezwykłej życzliwości dla wielu zachodzących do klasztoru. Przez przykład własnej pracy ofiarowanej Bogu, dzień po dniu, ukazywał jak należy realizować zasadę życia zakonnego – ‘ora et labora’ – ‘módl się i pracuj’. Umiał współpracować w klasztorze leśniowskim z kilkunastoma przeorami, co doceniali przełożeni zakonni zwłaszcza w trudnych czasach aprowizacyjnych, kiedy wszystko było ‘na kartki’. Był pogodnym, cierpliwym i wyrozumiałym dla wielu młodzieńców, którzy przychodząc z rożnych regionów Polski, w klasztorze formacyjnym w Leśniowie rozpoczynali swoje życie zakonne jako nowicjusze. Z uznaniem o jego staranności na roli i w obejściu, wyrażało się od lat także wielu gospodarzy z ziemi żareckiej. Jak przystało na brata zakonnego, każdy dzień swojej zakonnej pracy rozpoczynał jednak od pobożnej modlitwy.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w środę, 11 grudnia o godzinie 11.00 w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej. Po liturgii odprowadzenie ciała zmarłego na cmentarz parafialny w Żarkach do paulińskiego grobowca. Liturgii pogrzebowej będzie przewodniczył bp Łukasz Buzun – paulin, biskup pomocniczy z Kalisza.

Polecajmy Miłosiernemu Bogu śp. br. Fabiana.

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda