Home WiadomościZ kraju Pożegnania: o . Tadeusz Henryk Słotwiński OFM

Pożegnania: o . Tadeusz Henryk Słotwiński OFM

Redakcja

Dnia 7.12.2019 r. zmarł w szpitalu we Wrocławiu w wieku 74 lat o. Tadeusz Henryk Słotwiński OFM. W Zakonie Braci Mniejszych przeżył 56 lat, a w kapłaństwie 50.

Ojciec Tadeusz urodził się 28 lutego 1945 r. w Trzebnicy (woj. dolnośląskie), jako syn Władysława i Anny zd. Sewruk. Lata dziecięce spędził we wsi Remiszówka (woj. wielkopolskie, pow. kępiński). Szkołę podstawowa ukończył w pobliskich Drożkach, natomiast gimnazjum w Głubczycach (woj. opolskie).

Do Prowincji św. Jadwigi Śląskiej Zakonu Braci Mniejszych wstąpił 15 sierpnia 1961 roku. Pierwszą profesję złożył 25 sierpnia 1962 roku w kościele św. Franciszka w Borkach Wielkich, natomiast śluby wieczyste 23 maja 1968 roku w kościele Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku. Tam też rok później (2 lutego 1969), przyjął święcenia prezbiteratu.

Ojciec Tadeusz był absolwentem Prymasowskiego Studium Życia Wewnętrznego przy Metropolitarnym Seminarium Duchownym w Warszawie (1968-1970) oraz Papieskiego Uniwersytetu Antonianum w Rzymie (1974-1979). Uzyskał tytuły doktora teologii w zakresie duchowości franciszkańskiej oraz licencjusza teologii życia wewnętrznego.

W strukturach swojej prowincji zakonnej pełnił wiele odpowiedzialnych zadań. Dwukrotnie piastował obowiązki definitora prowincjalnego (1982-1988 i 2000-2003), a raz powołany został na stanowisko wikariusza prowincji (1988-2000). Ponadto, dwukrotnie minister generalny powierzył o. Tadeuszowi zadania wizytatora generalnego: w prowincji Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach (1989) oraz w prowincji św. Franciszka w Poznaniu (1993). Nadto zajmował on wiele innych stanowisk, m.in.: asystenta prowincjalnego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na Archidiecezję Wrocławską, sekretarz Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich Polski i Konferencji Zachodniosłowiańskiej, sekretarz ds. wychowania i studiów; członka Komisji Liturgicznej Archidiecezji Wrocławskiej oraz asystenta Federacji św. Klary w Polsce. Bracia naszej prowincji zapamiętają go przede wszystkim jako długoletniego magistra braci kleryków, którym był przez piętnaście lat w naszym seminarium w Kłodzku (1979-1994).

Ojciec Tadeusz Słotwiński jest autorem wielu książek i artykułów naukowych o tematyce franciszkańskiej. Wśród najpopularniejszych pozycji warto tu wymienić chociażby zredagowane we współpracy z o. Maksymilianem Damianem pozycje: Święci franciszkańscy na każdy dzień oraz Polonia Seraphica – polscy święci franciszkanie, a także inne pozycje z zakresu duchowości franciszkańskiej, jak np. Św. Paschalis: Patron Kongresów Eucharystycznych, Klara i jej siostry, a także wydaną w 2016 roku książkę Święty Franciszek z Asyżu i jego błogosławieństwa na obrazkach religijnych. Ponadto ojciec Tadeusz regularnie publikował artykuły o tematyce franciszkańskiej, zwłaszcza w miesięczniku Głos Świętego Franciszka.

Swoją szeroką znajomością duchowości franciszkańskiej dzielił się także z Franciszkańskim Zakonem Święckich przez wykłady, konferencje formacyjne i odczyty o tematyce franciszkańskiej oraz opiekę nad wspólnotami lokalnymi i regionalnymi.

Warto jeszcze wspomnieć o jego zaangażowaniu w posługę na rzecz wielu  zgromadzeń sióstr zakonnych przez głoszenie rekolekcji, konferencji i sakrament spowiedzi.

Od 2014 roku ojciec Tadeusz Słotwiński należał do wspólnoty konwentu w Głubczycach, choć ostatnie miesiące życia, ze względu na zły stan zdrowia, spędził w domu zakonnym we Wrocławiu-Karłowicach. Tam znajdował się pod opieką lekarzy z pobliskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na ul. Kamieńskiego, gdzie trafił na kilka dni przed śmiercią z problemami zdrowotnymi spowodowanymi niewydolnością krążeniową. Ojciec Tadeusz zmarł 7 grudnia 2019 roku, w pierwszą sobotę miesiąca, w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 11 grudnia 2019 o godz. 11:00 w kościele św. Antoniego Padewskiego we Wrocławiu-Karłowicach, a ciało naszego zmarłego współbrata złożone zostanie na przyklasztornym cmentarzu.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda