Home Wiadomości Pożegnania: br. Wincenty Roman Grzyska (1924–2018)

Pożegnania: br. Wincenty Roman Grzyska (1924–2018)

Redakcja

Dnia 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na ul. Kamieńskiego we Wrocławiu,  w godzinach porannych, przeżywszy 94 lata, odszedł do Pana br. Wincenty Roman Grzyska. W Zakonie Braci Mniejszych przeżył 66 lat.

Roman Grzyska urodził się 5 października 1924 r. w Halembie – Ruda Śląska. Po ukończeniu Publicznej Szkoły Powszechnej trzeciego stopnia w 1938 r., pracował w gospodarstwie ojcowskim. W 1943 r. został powołany do niemieckiego wojska i wysłany na front wschodni. Z wojny powrócił 3 lata później.

Dnia 5 kwietnia 1951 r. został przyjęty do nowicjatu Zakonu Braci Mniejszych Prowincji św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu i przyjął imię Wincenty. Po odbyciu rocznego czasu próby złożył profesję czasową dnia 20 kwietnia 1952 r. i objął funkcje odpowiedzialnego za gospodarstwo i transport we wrocławskim konwencie. Dnia 19 lipca 1956 r. w Kłodzku złożył profesję uroczystą. Następnie, aż do roku 1970, przebywał w klasztorach w Kłodzku, Raciborzu i Górze Świętej Anny, pełniąc m.in. funkcje gospodarza, furtiana, zaopatrzeniowca i kancelisty.

W roku 1966 wystosował prośbę do Ministra Prowincjalnego o. Bertolda Altanera o udanie się na misje zagraniczne. Jego podanie zostało zrealizowane w 1970 r., wtedy to wyjechał do Włoch. Pierwszą posługą br. Wincentego była praca w Bibliotece Głównej Papieskiego Ateneum Antonianum w Rzymie, naszej franciszkańskiej uczelni. Jednak szybko został przeniesiony do Kurii Generalnej Zakonu, gdzie przez następnych osiemnaście lat był odpowiedzialny za fotokopiarki i pralnie. Po zakończeniu pracy w Rzymie, od 1988 r., br. Wincenty realizował swój misyjny charyzmat w Kustodii Ziemi Świętej. Przez większość czasu pracował tam w klasztorze na Górze Tabor, pełniąc funkcje zakrystiana i asystenta sanktuarium, a od 1992 r. przełożonego domu zakonnego i dyrektora Domu Pielgrzyma ,,Casa Nova.” W tym samym czasie pełnił również przez dwie kadencje funkcję definitora grupy słowiańskiej Kustodii Ziemi Świętej.

Do Polski powrócił 9 lutego 2006 r. Ostatnim klasztorem, w którym br. Wincenty realizował powołanie Brata Mniejszego, dając współbraciom przykład pobożności, pogody ducha i wielkiej cierpliwości w znoszeniu choroby, był wrocławski klasztor na Karłowicach. Do szpitala został przewieziony na dzień przed śmiercią. Br. Wincenty odszedł do Pana po przyjęciu sakramentu Namaszczenia Chorych, w asyście modlitwy kapelana szpitala o. Ezechiela.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 18 września 2018, roku, o godz. 11:00, w kościele pw. św. Antoniego z Padwy na wrocławskich Karłowicach, a ciało br. Wincentego spocznie na przyklasztornym cmentarzu.

Za: Prowincja Św. Jadwigi.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda