Home WiadomościZ kraju Pożegnania: Ks. Andrzej Rabij MSF – były przełożony prowincjalny Misjonarzy Świętej Rodziny

Pożegnania: Ks. Andrzej Rabij MSF – były przełożony prowincjalny Misjonarzy Świętej Rodziny

Redakcja

MSFKs. Andrzej Rabij MSF, urodził się 24.11.1941 roku, w miejscowości Czyszki, powiat Lwów, w  rodzinie Karola i Karoliny zd. Lipnicka. Miał dwie siostry. Ochrzczony 07 grudnia tego samego roku w parafii Czyszki.

Po zakończeniu II wojny światowej rodzina przeniosła się do Zabrza. Tutaj, w parafii pw. Ducha Świętego, Andrzej przystąpił pierwszy raz do Komunii świętej a w maju 1952 r., z rąk Ks. Biskupa Herberta Bednorza, otrzymał sakrament bierzmowania. W 1955 r. ukończył szkołę podstawową w Zabrzu a w 1959 r. Technikum Budowlane. Po zdaniu matury podjął pracę w Przedsiębiorstwie Budowlanym Przemysłu Węglowego – Katowice. W tym czasie utrzymywał kontakt z Ks. Tadeuszem Duszą MSF, z klasztoru Misjonarzy Świętej Rodziny w Gliwicach, gdyż myślał już poważnie o wstąpieniu do zakonu. W podaniu z prośbą o przyjęcie do Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny napisał krótko: „Jedynym moim pragnieniem jest oddać się służbie Bogu”. Jego prośba została spełniona. Został przyjęty do Zgromadzenia i latem 1962 r. przybył do Górki Klasztornej, aby 07.08.1962 r. rozpocząć tam nowicjat. Po rocznym nowicjacie 08.09.1963 r. złożył w Górce Klasztornej swoje pierwsze śluby zakonne i został przeniesiony do Bąblina, do Wyższego Seminarium Duchownego na studia filozoficzne. Tam złożył 08.09.1966 r. śluby wieczyste. Rok później na dalsze studia teologiczne przeniesiony został do Kazimierza Biskupiego. 13.03.1969 r. w Lądzie nad Wartą otrzymał święcenia diakonatu a 16.06.1969 r. w Kazimierzu Biskupim – święcenia kapłańskie. Po święceniach Ks. Andrzej Rabij MSF został mianowany Referentem Powołań z siedzibą w Kazimierzu Biskupim a jednocześnie skierowany do Krakowa na Studium Teologiczne z zakresu Teologii Pastoralnej. W  1972 r. został skierowany na zaoczne Studia Teologiczne z zakresu homiletyki na ATK w Warszawie. Tutaj oprócz studiowania utrzymywał korespondencję z młodzieńcami zainteresowanymi naszym Zgromadzeniem, a także włączył się w działalność społeczną środowiska akademickiego, biorąc czynny udział w żmudnych ćwiczeniach a potem w radosnych występach Chóru Akademickiego, który prezentował się m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Loreto. Ks. Andrzej nie zaniedbywał jednak studiów. Ukończył je w 1975 r. uzyskując tytuł magistra teologii. Z dniem 01.09.1975 r. mianowany został wikariuszem w parafii pw. św. Teresy w Świdrze i zarazem wykładowcą homiletyki w WSD w Kazimierzu Biskupim. 01.09.1976 r. odwołany z funkcji wikariusza w Świdrze i mianowany Prefektem alumnów WSD w Kazimierzu Biskupim. W 1980 r. został wybrany na trzyletnią kadencję w skład Rady Prowincjalnej.

Z dniem 01.09.1983 r. odwołany z funkcji Prefekta alumnów WSD i skierowany do pracy w Rzeszowie, gdzie otrzymał zadanie specjalne, aby wyszukać teren i utworzyć nową placówkę MSF. Ks. Andrzej upatrzył odpowiednie miejsce i udał się z tym do Ks. Biskupa w Przemyślu. W Wielką Sobotę, 06.04.1985 r. na polecenia Ks. Biskupa Ignacego Tokarczuka ks. Andrzej wraz z dwoma innymi kapłanami i kilkoma ludźmi świeckimi utworzyli prowizoryczną kaplicę. Następnego dnia, w Wielkanoc, do zaimprowizowanej w jedną noc kaplicy, przybył Ksiądz Biskup Błaszkiewicz w towarzystwie ks. Dziekana i poświęcił tę kaplicę oraz odprawił Mszę św. Tak rozpoczęła się historia nowej parafii pw. Świętej Rodziny. Ks. Andrzej pełnił funkcję Administratora a później Proboszcza tej parafii do 01.08.1992 r. W latach 1992-1995 pełnił urząd Przełożonego Prowincjalnego Polskiej Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny. W latach 1995-2004 był przez trzy kadencje Rektorem domu zakonnego w Świdrze i Proboszczem tamtejszej parafii pw. Św. Teresy. Od 01.07.2004 r. objął funkcję Prowincjalnego Referenta Duszpasterstwa Rodzin i zamieszkał ponownie w domu zakonnym w Kazimierzu Biskupim. Funkcję tę pełnił także przez trzy kadencje a więc 9 lat. Dał się poznać jako ceniony rekolekcjonista, spowiednik i prawdziwy Duszpasterz Rodziny. Był gorliwym spowiednikiem alumnów, księży, sióstr zakonnych i całej rzeszy osób świeckich.

Gdy przyszła nieuleczalna choroba, białaczka, ks. Andrzej nigdy nie skarżył się z tego powodu. Wręcz przeciwnie – był szczęśliwy, że otrzymał taką łaskę, że może dobrze przygotować się do odejścia na tamten świat. Choroba powoli niszczyła jego ciało i coraz bardziej odbierała mu siły. Po długim zmaganiu się zmarł w Hospicjum w Licheniu, w święto Przemienienia Pańskiego, 06.08.2016 r. Oddany Bogu i Maryi, odszedł do Pana w 75 roku życia. 54 lat przeżył w Zgromadzeniu Misjonarzy Świętej Rodziny, w tym 47 lat jako kapłan.

Pogrzeb śp. Ks. Andrzeja Rabija MSF odbył się 09.08.2016 r. w Kazimierzu Biskupim, gdzie mieszkał przez ostatnie 12 lat i gdzie właściwie przeżył większość swojego zakonnego życia. Jego ciało spoczywa na kazimierskim cmentarzu, wśród naszych zmarłych współbraci Misjonarzy Świętej Rodziny.

Opr. Ks. Grzegorz Kałdowski MSF – sekretarz prowincjalny

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda