Home WiadomościZ kraju Pożegnania: ks. Eugeniusz Matys CR

Pożegnania: ks. Eugeniusz Matys CR

Redakcja

11 listopada 2012 roku Zmartwychwstały Pan odwołał z posterunku w domu zakonnym w Krakowie – Woli Duchackiej swojego żołnierza, ks. Eugeniusza Matysa, zmartwychwstańca.

Ks. Eugeniusz Matys urodził się 7 lipca 1929 roku w miejscowości Demnia Wyżna, w powiecie stryjskim, w województwie stanisławowskim. Został ochrzczony u zmartwychwstańców w Skolem. W 1944 roku, przez wycofujące się wojska niemieckie, został zabrany wraz z rodziną do obozu pracy na Węgrzech, a po zakończeniu wojny przeniósł się do Szubina, niedaleko Bydgoszczy. Maturę zrobił w liceum ogólnokształcącym w Kcyni i odbył zasadniczą służbę wojskową, dochodząc do stopnia chorążego.

W 1952 roku wstąpił do zmartwychwstanców i 2 lutego 1954 roku zlożył pierwsze śluby. Studiował w Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym w Krakowie, a święcenia kapłańskie otrzymał 21 lutego 1959 roku przez posługę bpa Karola Wojtyły.

Po święceniach pracował na następujących placówkach zakonnych: Drawsko Pomorskie, Kraków, Piaseczno, Gdańsk, Kraków – Wola Duchacka, Świerczyna, Drawsko Pomorskie, Łabędzie (proboszcz 1972-1978), Kraków – Łobzowska, Kraków – Wola Duchacka, Bytom, Złocieniec, Kęty (kapelan klasztoru sióstr zmartwychwstanek) i w 1991 roku znowu na Woli Duchackiej w Krakowie. Ostatnie lata coraz bardziej zapadał na zdrowiu, a a ostatnich miesiącach był obłożnie chory. 14 listpada br. został pochowany w grobowcu zakonnym na cmentarzu w Krakowie – Woli Duchackiej.

CR

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda