Home WiadomościZ kraju Pożegnania: ks. Stanisław Jerzy Stanowicki CSMA

Pożegnania: ks. Stanisław Jerzy Stanowicki CSMA

Redakcja

Po kilku operacjach, w szpitalu toruńskim zakończył swą doczesną pielgrzymkę 29.10.2019 roku. Przeżył 85 lat, w konsekracji zakonnej 63 lata i w kapłaństwie 54 lata. kapłaństwa.

Urodzony 04.05.1934 r. w Tuczkach, woj. warmińsko-mazurskie z rodziców: Franciszka i Maksymiliany z d. Rudnicka. Szkołę Podstawową ukończył w 1951 r. w Płośnicy. Przez kolejne dwa lata uczył się w NSD w Pelplinie, po czym zgłosił się do Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Pierwsze śluby złożył 04.03.1956 r., a wieczyste 04.03.1959 roku.

Do kapłaństwa przygotowywał się  w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Święcenia diakonatu przyjął 14.11.1964 r. z rąk Ks. Bpa Jana Pietraszko, natomiast sakrament kapłaństwa otrzymał 19.03.1965 r. z rąk Ks. Bpa Julina Groblickiego w Krakowie. Formację kapłańską kontynuował w Studium Teologicznym OO. Braci Mniejszych Konwentualnych w Krakowie, prowadzonym przez o. Cecyliana Niezgodę OFMConv., gdzie ukończył Studium Pastoralne i złożył wymagane egzaminy.

Od 1967 do 1986 roku posługiwał w duszpasterstwie parafialnym w Toruniu, Wołominie, Gorzkowie, Sobocie k/Lwówka Śl., Stalowej Woli. Spory okres czasu, bo aż do 2017 r. mieszkał w domu zakonnym w Bydgoszczy. Angażował się w głoszenie rekolekcji i misji ludowych, udzielał się w duszpasterstwie parafialnym, pracował jako kapelan w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy (1992-2009), spełniał obowiązki przełożonego domu przez trzy kadencje.

Od 2017 roku przebywał w domu zakonnym w Toruniu jako rezydent i pomoc duszpasterska. Ostatnie dwa miesiące ciężko chorował i często przebywał w szpitalu. Mimo to zachowywał spokój ducha i pragnienie pełnienia woli Bożej do końca swoich dni.

Wyróżniał się pogodą ducha, optymizmem, życzliwością, otwarciem na wspólnotę braterską. Żył powściągliwie i pracowicie, zgodnie z charyzmatem michalickim.

Ufamy, że zasłużył sobie na wezwanie Pana: „Pójdź sługo dobry i wierny…”

Światłość wiekuista niechaj mu świeci.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda